Wymiana dachu z eternitu

Wymiana dachu z eternitu
Szare, falowane płyty tak często widoczne na domach w polskich wsiach to materiał nazywany eternitem. Zawiera w sobie dużą domieszkę azbestu i przez to jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, m.in. rakotwórczy. Obecnie trwają unijne i krajowe akcje usuwania azbestowych poszyć dachów. (więcej…)
Czytaj dalej

Jak naprawić pęknięcia w ścianach

Jak naprawić pęknięcia w ścianach
Pęknięcia w ścianach to niemiła niespodzianka, która pojawia się także w nowych budynkach. Często nie jest to efekt błędu konstrukcyjnego, czy źle dobranych materiałów, ale po prostu nieunikniona konsekwencja procesów zachodzących w początkowym okresie eksploatacji domu. Na szczęście takie spękania można naprawić na własną rękę. (więcej…)
Czytaj dalej

Zabezpieczanie drewnianego domu przed kornikami

Zabezpieczanie drewnianego domu przed kornikami
Stare, drewniane domy mają swoją historię i duszę. Z kolei te współczesne doskonale prezentują się w stylu nowoczesnym. W ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Zdarza się jednak, że pojawiają się w nich niechciani lokatorzy, tacy jak korniki, którzy potrafią dać się we znaki. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym można zabezpieczyć drewno przed...
Czytaj dalej

Wilgoć w piwnicy domu – co zrobić?

Wilgoć w piwnicy domu – co zrobić?
Zawilgocona piwnica to poważne zagrożenie dla całego budynku. Panujące w niej warunki sprzyjają rozwojowi grzybów, pleśni oraz porostów, a te osłabiają konstrukcję domu oraz mają zły wpływ na zdrowie mieszkających tam ludzi. (więcej…)
Czytaj dalej

Usuwanie wilgoci z fundamentów domu

Wilgoć to problem, który występuje nie tylko w starych budowlach. Może się zdarzyć również w nowo postawionym domu, np. wskutek błędów budowlanych i nieprawidłowej izolacji. Jest to zjawisko nie tylko nieestetyczne, ale i zagrażające naszemu zdrowiu. Pojawiające się w wilgotnych miejscach grzyby i pleśń, mogą bowiem powodować alergie i wiele innych chorób. (więcej…)
Czytaj dalej

Jak usunąć zielony nalot z elewacji domu?

Jak usunąć zielony nalot z elewacji domu?
Zielony nalot na elewacji budynku jest najczęściej efektem zawilgocenia tynku i oznacza, że został on zaatakowany przez glony lub grzyby. Problem jest uporczywy, gdyż nie wystarczy jedynie usunięcie skutków. Zielone naloty powinno się usuwać jak najszybciej, gdyż pokryta nimi fasada nie tylko źle wygląda, ale i ulega korozji biologicznej. (więcej…)
Czytaj dalej

Program RYŚ – termomodernizacja budynków jednorodzinnych

[caption id="attachment_331" align="aligncenter" width="500"] pryzmat/bigstockphoto.com[/caption] Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wiejskiej będzie realizował program „Ryś – termomodernizacja budynków jednorodzinnych”. Działanie kierowane jest do osób fizycznych, jednostek samorządu terytorialnego, a także organizacji pozarządowych i będą realizowane w latach 201...
Czytaj dalej

Malowanie domu farbą fasadową

Malowanie domu farbą fasadową
Elewacja domu stanowi jego wizytówkę. Warto zadbać o to, aby pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych (tj. wiatr, deszcz, mróz) nawet po kilku latach była reprezentującym elementem budynku. [caption id="attachment_228" align="aligncenter" width="500"] Andy Dean Photography/bigstockphoto.com[/caption] (więcej…)
Czytaj dalej

Konserwacja domu z bali

Specjaliści mówią, że drewno stanowi najstarszy i zarazem najtrwalszy materiał, który wykorzystywany jest do celów budowlanych. Wiele źródeł podaje, że dom z bali jest w stanie przetrwać nawet trzysta lat. Zwolennicy drewnianej zabudowy doceniają domy z bali, przede wszystkim za ich walory zdrowotne, estetyczne, a także funkcjonalne. (więcej…)
Czytaj dalej

Renowacja i konserwacja dachu z papy

[caption id="attachment_74" align="aligncenter" width="500"] DolfinDans, flickr[/caption] Pokrycia dachowe z papy były powszechnie stosowanym rozwiązaniem w budownictwie lat 70. ubiegłego wieku. Mimo licznych wad, papa zyskała wielu zwolenników. Nawet dzisiaj, w dobie niepodzielnego panowania dachówek, widok domów z charakterystycznymi asfaltowymi dachami nie należy do rzadkości. (więce...
Czytaj dalej