Zabezpieczanie drewnianego domu przed kornikami

Stare, drewniane domy mają swoją historię i duszę. Z kolei te współczesne doskonale prezentują się w stylu nowoczesnym. W ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Zdarza się jednak, że pojawiają się w nich niechciani lokatorzy, tacy jak korniki, którzy potrafią dać się we znaki. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym można zabezpieczyć drewno przed szkodnikami.

Korniki najpopularniejsze

Korniki są najczęściej spotykanymi szkodnikami drewnianych konstrukcji w naszym kraju. To niewielkie chrząszcze, które występują głównie w lasach. Niestety mogą atakować również drewniane domy, co zdarza się dość często. Pojawiają się w drewnie, które było zbyt słabo zaimpregnowane lub były wilgotne w czasie budowy domu. Korniki niszczą strukturę drewna, co po jakimś czasie jest zauważalne gołym okiem w formie drobnych dziurek. Najbardziej narażone są więźby dachowe, stropy, schody, sufity, parkiet, futryny, parapet, a nawet drewniane meble. Owady te dodatkowo wydają ciche odgłosy w formie chrupania i skrobania.

Również inne szkodniki

Korniki to nie wszystko. Lista insektów szkodzących drewnu jest dość długa. Są to między innymi: spuszczel, kołatek domowy, kołatek uparty, drwalnik pakowany. Całe szczęście opracowano metody zapobiegające niszczeniu elementów drewnianych przez szkodniki.

Jak chronić drewniane konstrukcje?

Aby zabezpieczyć drewniany dom przed insektami, należy ochronić wszystkie drewniane konstrukcje jeszcze przed ich montażem. Jeśli z jakichś przyczyn nie zostało to uczynione, niezwłocznie należy to zrobić po zakończeniu prac montażowych. Główne chemiczne zabezpieczenie drewna polega na wykorzystaniu środka trującego o długotrwałym działaniu owadobójczym. Dodatkowo chroni on drewno przed grzybami i obniża jego palność. Są dwie metody aplikacji tych środków: metoda powierzchniowa i metoda impregnacji głębokiej. Pierwsza polega na nasyceniu impregnatem zewnętrznej warstwy drewna do ok.10 mm i jest skuteczna wtedy, gdy mamy pewność, że ten element nie został wcześniej zajęty przez owady. Druga metoda polega na nasyceniu zewnętrznej warstwy drewna powyżej 10 mm, przez co konstrukcja jest skuteczniej chroniona.

Ogromne znaczenie przy działaniach profilaktycznych ma zastosowana technika budowlana oraz unikanie warunków, które sprzyjałyby rozwojowi insektów. Istotne jest tu zabezpieczenie budynków przed zawilgoceniem, zapewnienie możliwości dobrego wietrzenia oraz korzystanie ze skutecznych systemów wentylacyjnych.

Co zrobić, jeśli korniki się pojawią?

To dość ciężkie wyzwanie, ale nie jest niewykonalne. Profesjonalną metodą walki z kornikami jest fumigacja, czyli gazowanie drewna. Mniejsze powierzchnie ratuje się poprzez wstrzykiwanie środka mającego na celu likwidacje intruzów. Na rynku dostępne są najnowsze technologicznie preparaty do zwalczania korników.

Z tradycyjnych metod walki ze szkodnikami najbardziej skuteczną jest kuracja cebulowa, polegająca na codziennym nacieraniu świeżo przekrojoną cebulą drewnianej powierzchni, którą zaatakowały intruzy. Po dwóch tygodniach należy zrobić siedem dni przerwy, a następnie powtarzać cały cykl aż do skutku.

Drewniane domy mają to do siebie to, że podobają się nie tylko ludziom, ale również szkodnikom. Jednak pamiętając od samego początku o profilaktyce, można sobie zaoszczędzić kłopotu z niechcianymi lokatorami.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.