Jak osuszyć piwnicę domu?

Piwnica to najbardziej narażone na zawilgocenie pomieszczenie w domu. W znaczącej większości bowiem znajdują się one poniżej powierzchni gruntu, nie posiadają odpowiedniego ogrzewania czy wystarczającej izolacji. Ponadto właśnie ze względu na swoje położenie narażone są na zalania spowodowane podtopieniami czy długimi opadami deszczu. Zawilgocona piwnica stanowi poważny problem, jest to bowiem idealne środowisko dla szkodliwych grzybów i pleśni, które oprócz szkód dla zdrowia mogą prowadzić również do uszkodzeń struktury murów.

Skąd się bierze wilgoć w piwnicy?

Wilgoć może pojawiać się w piwnicy z wielu powodów. Może pochodzić z powietrza, jeśli piwnica nie jest dobrze zaizolowana i ciepłe powietrze dostając się do zimnego podpiwniczenia schładza się i skrapla w postaci wody. Źródłem wilgoci w piwnicy może być także grunt, gdy dochodzi do przesiąkania ścian albo podciągania kapilarnego (podciągania wody z gruntu) na skutek nieprawidłowej bądź uszkodzonej izolacji pionowej lub poziomej. Wilgoć w piwnicy spowodować mogą również bardzo silne, okresowe opady, które podnoszą poziom wód gruntowych. Pojawić się ona może też w wyniku awarii np. na skutek uszkodzenia instalacji wodnej lub kanalizacyjnej.

Jak osuszyć piwnicę?

Osuszanie to działanie doraźnie. Sprawdzi się ono wyłącznie przy awarii, czyli zalaniu pomieszczeń. W przypadku gdy wilgoć powstała na skutek złej izolacji, to przede wszystkim trzeba rozwiązać przyczynę powstania tego problemu. Gdy jednak doszło do zalania piwnicy, to po pierwsze należy odłączyć prąd i zabezpieczyć wszelkie instalacje oraz wartościowe przedmioty. Duże ilości wody można usunąć za pomocą pompy lub wynieść ręcznie wiadrami. Mokre powierzchnie należy dodatkowo osuszać korzystając z mopa czy ścierek. Następnym krokiem będzie wysychanie naturalne, a proces ten przyspieszyć można poprzez otwarcie okien i drzwi. Jeśli w danej piwnicy nie ma okien to warto zastosować np. nagrzewnicę, osuszacz lub wentylator. Wszystkie wymienione urządzenia dobrze się sprawdzą, ponieważ wpływają one na wymuszenie cyrkulacji, co przyspieszy proces suszenia. Innym sposobem jest metoda elektroosmozy, która polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia generującego bezpieczne promieniowanie dodatnie, które wymuszać będzie cyrkulację wody w murach od bieguna ujemnego do dodatniego i tym sposobem woda trafi do gruntu, a ściany zostaną osuszone. Można skorzystać też ze specjalnej maszyny mikrofalowej, która co prawda jest kosztowna, ale szybko i skutecznie osusza piwnice nawet po powodziach.

Jak pozbyć się wilgoci w piwnicy?

Aby pozbyć się wilgoci najpierw trzeba poznać jej źródło oraz ocenić jej skalę. Warto z tym zgłosić się po pomoc do specjalisty, który oceni sytuację i przeprowadzi prace naprawcze. Prace te polegać będą na wykonaniu izolacji ścian i podłogi oraz wykonanie izolacji poziomej w ławach fundamentowych. Ostatnim etapem prac będzie wykonanie izolacji pionowej ścian piwnicznych. Dodatkowo można też wykonać drenaż opaskowy, który poprawi skuteczność izolacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.