Zmieniły się zasady planowania przestrzennego

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym staje się faktem. Sejm uchwalił i tym samym zadecydował o wprowadzeniu zmian w 50 ustawach i dodaniu 15 nowych definicji. Wprowadzone zostanie m.in. nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny, który zastąpi obecne studium. Zniknąć mają też warunki zabudowy wydawane na czas nieokreślony. Jakie jeszcze najważniejsze zmiany wprowadza ta reforma?

Głównymi założeniami reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju kraju przy zachowaniu ładu przestrzennego z uwzględnieniem interesu publicznego. Ważne jest uproszczenie procesu inwestycyjnego i wzrost efektywności planowania przestrzennego. Konieczne jest zaprzestanie chaotycznej suburbanizacji i niszczenia przestrzeni, przywrócenie racjonalnego nią zarządzania, mając jednocześnie na uwadze stworzenie silnych podstaw dla sprawnej realizacji procesów inwestycyjno-budowlanych, zapewniających stabilność warunków inwestowania.

Plan ogólny na miejsce studium

Nowelizacja wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny, który obejmie całą gminę (z wyłączeniem terenów zamkniętych). Na jego podstawie będą uchwalane miejscowe plany oraz wydawane warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Ma to być dokument znacznie prostszy niż obecne studium, pomijający treści informacyjne, niemające bezpośredniego wpływu na politykę przestrzenną gminy.

Gminy mają czas do 2026 r. aby opracować strategię rozwoju, zawierającą kierunki polityki lokalnej, w tym przestrzennej. Ustalenia planu ogólnego stanowić będą podstawę do uchwalania planów miejscowych i wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Zintegrowany plan inwestycyjny

Wprowadzona zostanie nowa forma planu zagospodarowania przestrzennego, zintegrowany plan inwestycyjny, uchwalana na wniosek inwestora. To rozwiązanie dotyczące dowolnych inwestycji będzie dawało możliwość uchwalania planu miejscowego i realizacji inwestycji przy współudziale inwestora. Wzajemne zobowiązania gminy i inwestora zostaną określone w umowie urbanistycznej, zapewniającej pełną transparentność.

Koniec z warunkami zabudowy na czas nieokreślony

Ministerstwo postanowiło ukrócić zjawisko niekontrolowanego rozlewania się zabudowy i tym samym wymuszania na gminach dodatkowych inwestycji związanych z komunikacją czy infrastrukturą społeczną. Powiązanie decyzji o warunkach zabudowy z planem ogólnym gminy ma rozwiązać ten problem. Nowe decyzje będą ważne przez 5 lat, od dnia, w którym staną się prawomocne. Jest to czas, w którym inwestor może postarać się o pozwolenie na budowę, czy rozpocząć realizację inwestycji.

Nowość – Rejestr Urbanistyczny

W 2026 r. uruchomiony ma zostać zintegrowany, nieodpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych Rejestr Urbanistyczny prowadzony w systemie teleinformatycznym. Ma on stanowić źródło informacji dotyczących m.in. raportów z konsultacji społecznych, decyzji administracyjnych powiązanych z planowaniem przestrzennym oraz rozstrzygnięć organów nadzoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.