Projekt ustawy Kredytu mieszkaniowego #naStart

Opublikowany został projekt ustawy dotyczącej wprowadzenia nowego rządowego programu wsparcia w zakupie mieszkania. Założenia programu (nazywanego też “Mieszkanie na start” oraz “Bezpieczny Kredyt 0%”) nieznacznie zmieniły się w porównaniu do pierwszych informacji opublikowanych na początku roku.

Program Kredyt mieszkaniowy #naStart ma szansę wystartować na początku drugiej połowy roku. Wnioski będzie można składać do końca 2027 roku, przy czym ustawodawca zakłada limit 15 tys. wniosków w każdym kwartale.

Kto będzie mógł wnioskować o kredyt mieszkaniowy #naStart?

Kredyt ma być dostępny dla singli do 35 roku życia. W przypadku większych gospodarstw domowych ograniczenie to nie będzie obowiązywać. Z kredytu będą mogły skorzystać osoby, które nie mają, ani nie miały na własność mieszkania lub domu. Warunek ten nie dotyczy, jeśli udziały w nieruchomości nie przekraczały 50 proc. i zostały nabyte w drodze spadku lub darowizny.

Z preferencyjnego kredytu skorzystają też rodziny z co najmniej trójką dzieci, nawet jeśli posiadają już lokal mieszkalny. W ciągu 2 lat od uruchomienia kredytu z dopłatami kredytobiorcy będą musieli sprzedać posiadaną wcześniej nieruchomość.

Jakie będą warunki preferencyjnego kredytu?

Wysokość oprocentowania kredytu w ramach nowego rządowego programu będzie uzależniona od liczby dzieci w gospodarstwie domowym. Oprocentowanie wyniesie:

 • 1,5% w przypadku singli lub par bez dzieci
 • 1% w przypadku gospodarstw z 1 dzieckiem
 • 0,5% w przypadku gospodarstw z 2 dzieci
 • 0% w przypadku gospodarstw z 3 dzieci

Maksymalna kwota kredytu również będzie zależeć od wielkości gospodarstwa domowego i wyniesie odpowiednio:

 • 200 tys. zł dla singla
 • 400 tys. zł dla pary lub singla z dzieckiem
 • 450 tys. zł dla gospodarstwa trzyosobowego
 • 500 tys. zł dla gospodarstwa czteroosobowego
 • 600 tys. zł dla gospodarstwa pięcioosobowego i większego

W przypadku, gdy cena nieruchomości będzie wyższa niż określony limit, nadwyżkę będzie można sfinansować kredytem na standardowych warunkach.

Niższe progi dochodowe

Progi dochodowe uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym są niższe niż w pierwotnych założeniach. Im więcej dzieci na utrzymaniu, tym łatwiej będzie otrzymać dopłatę w pełnej wysokości. Progi zostały określone na poziomach:

 • 7 000 zł w przypadku singla
 • 13 000 zł w przypadku 2 osób w gospodarstwie domowym
 • 16 000 zł w przypadku 3 osób w gospodarstwie domowym
 • 19 500 zł w przypadku 4 osób w gospodarstwie domowym
 • 23 000 zł w przypadku 5 i więcej osób w gospodarstwie domowym

Przekroczenie danego progu nie wyklucza z programu. W przypadku singla dopłata będzie obniżona o 50 groszy za każdą złotówkę przekroczenia, w przypadku większych gospodarstw dopłata zostanie pomniejszona o 25 groszy za każdą złotówkę ponad limit dochodu.

Dodatkowy limit wielkości nieruchomości

W projekcie ustawy znalazł się też zapis, który wcześniej nie był komunikowany. Twórcy projektu wprowadzili maksymalną powierzchnię nieruchomości, którą będzie można sfinansować kredytem. W przypadku singla będzie to 50 metrów kwadratowych i powierzchnia będzie rosnąć o 25 proc. z każdą kolejną osobą w gospodarstwie domowym.

Podobni, jak w innych przypadkach przekroczenie ustawowego limitu nie zdyskwalifikuje kredytobiorcy, ale obniży wysokość dopłaty. Korekta będzie wynosiła 50 zł za każdy metr przekroczenia.

Urealnienie limitów

Ustawodawca zwraca uwagę, że ceny nieruchomości, ale również poziom dochodów gospodarstw domowych są uzależnione od lokalizacji. W najdroższych miastach np. w stolicy limit kredytu z dopłatą oraz progi dochodowe mają zostać podwyższone o 20%. W innych lokalizacjach, w których cena metra kwadratowego w mniejszym stopniu odbiega od średniej krajowej, limity mają zostać podniesione o 10 proc.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.