Trendy na rynku domów jednorodzinnych (2018)

Statystyczny Polak planujący zakup domu chce nabyć niewielki dom poza miastem, w technologii tradycyjnej, ale z dostępem do niezbędnej infrastruktury. Czym jeszcze kierują się Polacy podczas podejmowania decyzji o zakupie domu?

Jeszcze kilkanaście lat temu większość Polaków budowała lub kupowała duże domy jednorodzinne z zamiarem spędzenia w nich reszty swojego życia i późniejszego przekazania go swoim potomkom. Jednak na przestrzeni lat sytuacja zmieniła się diametralnie. W parze ze wzrostem mobilności społeczeństwa i zmniejszeniem się oporów przed przeprowadzką w poszukiwaniu atrakcyjnej pracy idą nowe kryteria wyboru domu jako inwestycji. Obecnie coraz więcej kupujących dom myśli o szansach na jego ewentualną późniejszą sprzedaż, co rzutuje na wybór kupowanych domów.

Aby sprzedać szybko dom i uzyskać za niego dobrą cenę, trzeba się dostosować do oczekiwań jak największej grupy jego przyszłych potencjalnych nabywców. Zatem lokalizacja, powierzchnia oraz pozostałe istotne parametry nie są bez znaczenia pod kątem późniejszej odsprzedaży, a nie jest ona łatwa na rynku opanowanym przez nadpodaż. Nie oznacza to jednak, że na domy nie ma klientów. Jest ich dużo, ale mają sporo wymagań. Jakich domów Polacy szukają najczęściej?

Jeśli chodzi o lokalizację, to najpopularniejsze są domy położone na obrzeżach dużych miast, z dobrą infrastrukturą (drogi dojazdowe, możliwość skorzystania z komunikacji publicznej), z szybkim (do pół godziny) dojazdem do miasta i spokojnym otoczeniu. Równie istotny jest metraż domu. Największą popularnością cieszą się ostatnio oferty sprzedaży domów o niewielkiej powierzchni, których cena jest jedynie nieznacznie wyższa od ceny 3-4 pokojowego mieszkania w centrum najbliższego dużego miasta. Optymalna, najbardziej rozchwytywana powierzchnia użytkowa domu wynosi od 80 do 120 mkw. Najczęściej poszukiwane są domy z 4-5 pokojami (w tym 3-4 sypialniami) i więcej niż jedną łazienką. Kupujący zwracają również uwagę na powierzchnię działki, na której stoi dom. Najczęściej decydują się na działki o powierzchni od 7 do 12 arów.

Polacy są nadal w większości tradycjonalistami, zarówno pod względem architektury, jak i technologii wykonania domów. Świadczyć o tym może fakt, że największą popularnością cieszą się domy wolnostojące, które są zbudowane zgodnie z przyjętymi standardami i bez zbędnych „udziwnień”. Preferowane są więc tradycyjne, proste bryły budynku z wyraźnym podziałem domu na funkcjonalne część: część dzienną na parterze oraz sypialną na poddaszu. Młodzi ludzie częściej szukają domów o nowoczesnym wyglądzie, z kolei osoby starsze wolą domy w formie dworków.

Można zauważyć, że w ostatnich latach nabywcy coraz częściej przywiązują uwagę do rozwiązań, które wpływają na energooszczędność domu. Potencjalni nabywcy zwracają uwagę na rodzaj ocieplenia budynku, jakość stolarki okiennej i drzwiowej, czy chociażby alternatywne źródła energii. Niebywałymi zaletami domu, które wpływają na decyzje kupujących, mogą być np. pompa ciepła, nowoczesny dwufunkcyjny kocioł grzewczy czy kolektory słoneczne.

Na przestrzeni ostatnich lat kryteria wyboru domów uległy znacznej zmianie. Dziś stawia się na mniejsze, ekonomiczne, ale funkcjonalne domy z dostępem do dobrej infrastruktury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.