Kolor w domu – odpowiednie łączenie barw

Kolor ścian w salonie

fot. Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

Wybór koloru ścian w domu jest jedną z decyzji, które mogą skłócić jego mieszkańców. Każda strefa w domu przeznaczona jest do różnych celów i funkcji, a dom jako całość powinien mieć jakiś motyw przewodni, element łączący i nawiązujący do całości aranżacji. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze określone zestawienia kolorystyczne tworzą idealne połączenia.

Planując kolory ścian i wystroju wnętrz należy unikać zestawienia zbyt wielu różnych kolorów w jednym pomieszczeniu. Mając za cel ożywienie wnętrza, nasycenie zbyt wieloma barwami może je mocno przytłoczyć i sprawić, że stanie się agresywne. Lepiej złamać mocne odcienie neutralnymi. Najlepiej nadają się do tego beże i szarości. Taki zabieg pozwoli z jednej strony na podkreślenie barw, z drugiej zaś sprawi, że wnętrze nie będzie przytłaczało.

Jednym z błędów podczas podejmowania decyzji o kolorze wnętrza jest kierowanie się aktualnie występującą modą, a pomijanie własnych gustów. Ściany w domu są malowane średnio na kilka lat, zatem wybór barwy nie powinien być podyktowany przejściowymi trendami. Ważne, aby czuć się dobrze we własnym wnętrzu.

Malowanie każdego pomieszczenia w domu na inny kolor to również klasyczny błąd w aranżacji wnętrza. Warto planując koncepcję barw w domu, stworzyć spójną paletę kolorów dla wszystkich pomieszczeń. Dzięki temu uniknie się braku ciągłości stylistycznej. Skrajnym przykładem jest także tworzenie przestrzeni, w których panuje tzw. total look, gdzie wszystko jest w tym samym kolorze. Taki zabieg kolorystyczny optycznie spłaszcza i zmniejsza pomieszczenie. Decydując się na jedną barwę w pomieszczeniu, warto różnicować jej nasycenie, odcienie. Dzięki temu wnętrze będzie nadal spójne kolorystyczne, a zarazem ciekawe.

Warto przed podjęciem decyzji o kolorze ścian w domu, przejrzeć uważnie dostępne wzorniki. Należy jednak przed pomalowaniem i zakupem dużej ilości farby, kupić małą puszkę i sprawdzić jej odcień na małym fragmencie ściany. Zdarza się, że kolor próbnika znacznie odbiega od faktycznego koloru widniejącego na ścianie po malowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.