Jak zadbać o dobrą izolację akustyczną w domu jednorodzinnym?

Życie w domu jednorodzinnym daje wiele przyjemności, ale także wymaga troski o naszą nieruchomość. Jednym z najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę w czasie budowy lub remontu, jest izolacja akustyczna. Zależy nam przecież na tym, aby wnętrze naszego domu było przytulne i relaksujące. Szumy z zewnątrz, hałas wywołany przez sąsiadów czy głośne dźwięki ruchu ulicznego – wszystko to może zakłócić ciszę w domu. Na szczęście istnieją różne remedia na ten problem. Sprawdźmy, jak zadbać o dobrą izolację akustyczną przy omawianym typie zabudowy.

Podstawa, czyli drzwi, okna oraz ściany

Jeśli w domu jednorodzinnym dokuczają nam hałasy, pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na okna i drzwi. Warto zainwestować w nowoczesne wielowarstwowe okna oraz solidne drzwi wejściowe. Istotnym parametrem do uwzględnienia przy wyborze okien jest wskaźnik Rw, określający tłumienie dźwięków. Dobrej jakości drzwi wejściowe z dodatkowymi uszczelkami oraz pokryte tapicerką od wewnątrz mogą skutecznie ograniczyć hałasy dochodzące z zewnątrz.

Warto mieć świadomość, że przenikanie hałasów może wynikać nie tylko z tego, że w naszej okolicy jest głośniej. Przyczyną mogą być również wady konstrukcyjne ścian. Na szczęście możemy to zrobić nie tylko na etapie projektowania i stawiania budynku. Producenci materiałów budowlanych proponują także rozwiązania, które można zastosować nawet w czasie niedużego remontu. O jakie środki chodzi? W tłumieniu dźwięków najskuteczniejsze będą ściany dobrze wygłuszone i posiadające poprawnie przygotowaną izolację akustyczną. Oznacza to zarówno właściwą strukturę, jak i masę. Aby zwiększyć współczynnik Rw, wystarczy zwiększenie wagi lub wykorzystanie materiałów o różnej gęstości i strukturze. Możemy do tego celu wykorzystać specjalną piankę pochłaniającą wraz z dodatkami jak lita guma czy płyty gipsowo-kartonowe. Co ważne zestawy tego typu mają grubość kilkudziesięciu milimetrów, więc ich montaż nie wpłynie znacząco na naszą przestrzeń.

I dla ucha, i dla oka

Kolejnym aspektem walki o ciszę w domu jest aranżacja wnętrz. Możemy w ten sposób wpłynąć nie tylko na wystrój naszego lokum, ale także na to, jak cicho będzie w środku. Zastosowanie tekstyliów, takich jak zasłony czy dywany, może skutecznie pomóc w tłumieniu dźwięków. W przypadku domów sąsiadujących ze sobą, gdy hałasy dochodzą często od sąsiadów przez ściany, można zabezpieczyć je meblościanką, tapetami akustycznymi lub panelami wypełnionymi pianką pochłaniającą dźwięk.

Jeżeli jednak hałas jest nieznośny i dotyczy całego domu, warto zastanowić się nad zaawansowanymi rozwiązaniami, takimi jak podwieszany sufit z płyt gipsowo-kartonowych. Izolacja akustyczna umieszczona pod nim, wykonana np. z wełny mineralnej lub poliestrowej, skutecznie tłumi dźwięki, a także dodaje wnętrzu nowoczesnego charakteru. Aby kompleksowo zadbać o ciszę w naszym wnętrzu można zastosować też odpowiedni podkład pod panelami podłogowymi. Maty akustyczne mają za zadanie znacząco zredukować hałas, zwiększając tym samym komfort życia domowników.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.