Działki budowlane znowu drożeją

W niektórych rejonach kraju działki budowlane podrożały w ciągu ostatnich trzech lat nawet o blisko 50 proc. Mimo korekty z 2022 roku i pierwszych miesięcy 2023 roku grunty zyskują na wartości. Jak kształtują się obecnie ceny działek pod budowę?

Z raportu przygotowanego przez portal Bankier.pl wynika, że w III kwartale 2023 roku średnie ceny transakcyjne działek budowlanych były od 2 do ponad 4 proc. wyższe niż w II kwartale. Bankier.pl wspólnie z Cenatorium i Pulsem Biznesu regularnie analizuje ceny w wybranych dużych miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Olsztynie i Lublinie.

W przypadku działek budowlanych spadki cen transakcyjnych, czyli takich, które widnieją na aktach notarialnych kupna-sprzedaży nieruchomości, były notowane w 2022 roku, a w niektórych lokalizacjach również na początku bieżącego roku. Obecnie mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Działki drożeją i ich ceny często są już wyższe niż przed korektą.

Spore wzrosty cen mimo wcześniejszej korekty

W ujęciu kwartalnym największego wzrostu cen w III kwartale doświadczyliśmy w Łodzi (+4,2 proc.) oraz w Olsztynie i Gdańsku (+3,8 proc.). Najmniejsze wzrosty cen wśród analizowanych miast były w przypadku działek we Wrocławiu (+1,6 proc.).

Analizując sytuację rok do roku, ceny najbardziej wzrosły w Łodzi (+13,3 proc.) i w Gdańsku (+12,9 proc.). Najmniejsze podwyżki miały miejsce w Olsztynie (+3 proc.) i w Warszawie (+2,8 proc.) Warto przy tym pamiętać, że na aktualny poziom cen miała wpływ korekta, która w niektórych miastach trwała jeszcze na przełomie roku.

Działki drożeją również w mniejszych miastach

W przypadku gruntów zlokalizowanych poza miastami wojewódzkimi również możemy zapomnieć o spadkach cen. Największe wzrosty w III kwartale w porównaniu do wcześniejszych trzech miesięcy notujemy w województwie łódzkim. Cena wzrosła tam o 4,9 proc. Na drugim miejscu jest województwo lubelskie (+3,9 proc.) i dolnośląskie (+3,36 proc.).

W województwie łódzkim średnie ceny transakcyjne najszybciej rosły również w porównaniu do III kwartału 2022 roku. Różnica wyniosła aż 8,1 proc. W Wielkopolsce cena w analizowanym okresie wzrosła o 7 proc.

Najmniejsze wzrosty kwartał do kwartału zostały odnotowane w województwie małopolskim (+2,8 proc.) i mazowieckim (+2,5 proc.). Warto zwrócić uwagę, że Mazowsze jest jedynym województwem, które w ciągu ostatniego roku ceny działek spadły. Średnio w III kwartale musieliśmy zapłacić o 6,5 proc. mniej niż a analogicznym okresie poprzedniego roku. Analizując dane z dłuższego okresu, widzimy, że zmiana ta jest spowodowana korektą, która trwała pięć kwartałów (od I kwartału 2022 roku do końca I kwartału 2023 roku).

Koniec wyprzedaży

Województwo mazowieckie to jedyny region, w którym ceny są jeszcze niższe niż przed pandemią. W III kwartale 2023 roku działkę budowlaną można było kupić średnio o 16 proc. taniej niż w III kwartale 2019 roku. Cena jest nadal niższa niż analogiczny okres 2020 i 2021 roku. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku i dynamikę kwartalnych wzrostów sytuacja ta może się wkrótce zmienić.

W ciągu trzech lat parcele budowlane podrożały w województwie wielkopolskim o 48 proc., w województwie małopolskim o 38,5 proc., a województwie pomorskim o 29 proc. W przypadku miast wojewódzkich największy wzrost od 2020 roku miał miejsce w Łodzi (+57 proc.) i w Krakowie (+25 proc.).

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.