Zielone dachy – ekstensywne i intensywne

Przygotowując zielony dach we własnym domu warto wziąć pod uwagę nie tylko obciążenie powierzchni, ale także wysokość warstwy zazielenienia dachu, jak również kąt jego nachylenia, zabezpieczenie ogniowe, odwodnienie połaci, oraz ochronę przed działaniem sił wiatru.

ogród na dachu

Alison Hancock/bigstockphoto.com

Układ warstw dachu zielonego (ekstensywnego wielowarstwowego i intensywnego powyżej hydroizolacji) składa się z sześciu elementów: strefy roślin, warstwy wegetacyjnej, warstwy filtrującej, warstwy odsączającej i drenującej, warstwy zabezpieczającej oraz warstwy rozdzielczej i ślizgowej.

Dach zielony ekstensywny to system o cienkiej warstwie, z niskim obciążeniem. Do nasadzeń wykorzystuje się łatwe w pielęgnacji rośliny, które nie wymagają dodatkowego nawadniania. Jest obsadzany niską roślinnością taką jak: rozchodniki, trawy i mszaki. (Co pozwala na wieloletnie użytkowanie takiego systemu). Ciężar powierzchniowy systemu nasyconego wynosi w przedziale od 70 do 150 kilogramów na metr kwadratowy. Z kolei wysokość układu (w systemie Baudera) dla ekstensywnej zieleni wynosi od 8 do 14 centymetrów.

Odpowiednie założenia techniczne budowy pozwalają na ukształtowanie i użytkowanie powierzchni dachu z zazielenieniem intensywnym w sposób, który przypomina naturalny teren. Dzięki odpowiedniej grubości warstwy wegetacyjnej możliwe jest również posadzenie drzew na dachu. (Wymaga to jednak dużego nakładu pracy). Do najczęściej wykorzystywanych roślin na dach intensywnym należą: krzewy, drzewa, byliny i trawy. Ciężar właściwy nasycony wodą jest znacznie większy od ciężaru dachu ekstensywnego i wynosi ok. 250 kilogramów na metr kwadratowy powierzchni. Z kolei wysokość układu dla zieleni intensywnej to minimum 22 centymetry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.