Zacienienie w upalne dni

przydomowy ogród

Brian W. Tobin/flickr.com

Wolny czas spędzony w ogrodzie może dostarczyć wiele przyjemności. Tarasy ogrodowe to głównie miejsca spotkań podczas letnich wakacji. Sprawdzają się również podczas upałów, zwłaszcza gdy są osłonięte od słońca.

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które pozwalają na zacienienie tarasów, balkonów itp. Są to konstrukcje czasowe (markizy, daszki m.in. z trzciny, z tkaniny), lub propozycje, które można wykorzystać podczas całego letniego okresu. Pergole lub konstrukcje porośnięte roślinnością, także mogą stanowić osłonę przed promieniami słonecznymi.

O wyborze rodzaju „zadaszenia” tarasu decyduje rodzaj budynku i jego kształt, a także sposób doświetlenia pomieszczeń, które dolegają do tarasu. Chęć ucieczki od słońca letnią porą stoi w opozycji do słonecznych potrzeb jesienią i zimą. Dlatego montując daszek należy pamiętać, że zaciemni on również okna. (W szczególności zimą, gdy na daszku będzie leżał śnieg).

Najczęściej daszki mocowane są do całej konstrukcji ściany domu (poprzez wsporniki) lub posiadają niezależną konstrukcję wsporczą. Dostępne są metalowe i drewniane konstrukcje. Przy czym wykorzystanie tych pierwszych gwarantuje lekkość. Drewno prezentuje się masywnie.

Popularne w zadaszaniu tarasów są markizy tarasowe. Najczęściej montowane do ściany, bądź dachu. Istnieje możliwość osłonięcia nawet całego tarasu, ponieważ duże markizy mają wysięg nawet do 7 metrów. Na rynku dostępne są markizy sterowane elektrycznie (za pomocą pilota, specjalnego włącznika) lub ręcznie. Dodatkowych atutem markiz jest możliwość podłączenia do nich czujników pogody, które w sytuacji zmieniających się warunków atmosferycznych (deszcz, wiatr) mogą automatycznie reagować i zwijać lub rozwijać markizę.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.