Werandy i zadaszenia domu

ganek

Artazum LLC/bigstockphoto.com

Ganek stanowi ozdobę niejednego domu. Często jest aranżowany w taki sposób, aby łączyć się również z patio. Jest formą przybudówki z zewnętrznymi schodami. Nakrywa się go daszkiem, który opiera się na specjalnych słupach. Ganek może być w wersji otwartej, półotwartej bądź zupełnie zabudowanej. Nadaje on budynkowi wyjątkowego charakteru, a jego aranżacja jest wstępem do całego domu, ponieważ to pierwsze miejsce, które widzą odwiedzający goście.

Ganek stanowił konstytutywny element szlacheckich domów i wiejskich (chłopskich) chat. Współcześnie bywa często wykorzystywany w projektach polskich dworków i domów nawiązujących do tego stylu. Ganek nie tylko zdobi, ale przede wszystkich osłania i podkreśla wejście do domu. Może być osłonięty daszkiem, a także bocznymi balustradami, które można wykorzystać na np. ustawienie dekoracyjnych donic.

Alternatywą dla typowych ganków są zadaszone tarasy. W zależności od projektu domu mogą one przybierać rozmaite formy. Taras przy domu może zostać osłonięty pergolą z roletą rzymską, markizą, żaglem przeciwsłonecznym, specjalnym namiotem lub parasolem przeciwsłonecznym. Można również uwzględnić zadaszenie tarasu bezpośrednio w projekcie domu. Wśród rozwiązań dotyczących zadaszenia tarasu znajdują się również: drewniane konstrukcje, szklane zadaszenia tarasu umocowane na aluminiowych konstrukcjach, bądź szklane daszki na drewnianej konstrukcji.

Ganek, który został przeszklony (zabudowany ze wszystkich stron np. oknami) nazywany jest werandą. Taka zabudowa zwiększa możliwości wykorzystania ganku i sprawia, że staje się m.in. „ogrodem zimowym”. Ganek, czy zadaszony taras, który zostanie odpowiednio zaaranżowany i zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi może stanowić przestrzeń dla każdego członka rodziny. Może pełnić funkcję miejsca pracy, spotkań z przyjaciółmi, a także relaksu, czy zabaw z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.