Osiedle Słoneczne (Bydgoszcz)

Osiedle Słoneczne, Bydgoszcz

Budowanie nieruchomości przyjaznych naturze to ważny trend w całej branży. Energooszczędne domy to budynki przyszłości, których liczne rozwiązania pozwalają minimalizować koszty wykorzystania energii. Najnowocześniejsze tego typy domy jednorodzinne powstają właśnie w Bydgoszczy.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej od 2021 roku wszystkie domu budowane w Polsce będą musiały spełniać szereg wymogów proekologicznych. Pierwsze takie osiedle już się buduje na bydgoskim Żołędowie. Wszystkie budynki mają być hiperoszczędne, na poziomie 7,3 kWh na m kw. rocznie. Tak wyśrubowane parametry są efektem trzyletniego projektowania wyjątkowej inwestycji. Zgodnie z zasadami 3E – ekologiczne, ekonomiczne i energooszczędne – nieruchomości są samowystarczalne, gdyż montuje się w nich panele solarne i przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz wykorzystuje alternatywne źródła energii.

Nowe domy w Bydgoszczy mają również zastosowaną specjalną warstwę izolacyjną oraz energooszczędne okna i drzwi. W takich budynkach również wentylacja musi być przemyślana i odpowiednio ustawiona. Podczas projektowania osiedla wzięto pod uwagę strony świata, aby jak najwięcej czerpać z energii słonecznej. Ponadto zamontowano specjalne czujniki kontrolujące wszelkie procesy zachodzące wewnątrz domu, aby temperatura, wilgotność oraz oświetlenie były ustawione optymalnie pod względem pory dnia i aktywności domowników. Zautomatyzowane zarządzanie zużyciem energii gwarantuje niższe rachunki i pełen komfort mieszkania.

Dla kogo jeszcze polecane są domy ekologiczne? Z pewnością wyższy komfort mieszkania w takiej nieruchomości odczują alergicy, dla których czystość powietrza jest niezwykle istotna. Co ważne, inwestorzy z branży energooszczędnych domów oferują coraz bardziej przystępne ceny. Nieruchomości są stale droższe od budynków realizowanych w tradycyjny sposób, ale ogólny rozrachunek użytkowania domów sprawia, że wyższy koszt na początku wyrównuje się wraz z korzystaniem z tańszego w utrzymaniu domu ekologicznego. Dlatego też takich osiedli będzie powstawać z każdym rokiem znacznie więcej, gdyż będą mogły zamieszkać w nich również mniej zamożne rodziny. Ponadto osoby indywidualnie budujące dom energooszczędny mogą uzyskać specjalną dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tym co jeszcze będzie wyróżniać nowe osiedle w Bydgoszcz jest wygląd domów jednorodzinnych. Geometryczna bryła z licznymi przeszkleniami zwracać będzie uwagę. Poza tym drewniane dodatki oraz jasna elewacja zapewniają ponadczasowe wykończenie, które sprawdzi się przy aranżowaniu terenu wokół domu. Przy każdej posesji będzie przygotowane też miejsce postojowe. Termin realizacji inwestycji nie został jeszcze doprecyzowany, ale budowa potrwa kilkadziesiąt miesięcy.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.