Najpopularniejsze rośliny na żywopłot ogradzający posesję

Żywopłot od setek lat wykorzystywany jest przez człowieka do osłaniania swojej posesji przed otoczeniem. Często też pełnił funkcję ozdobną. Na przełomie XVIII i XIX wieku królewskie pałace posiadały niezwykle żywopłoty, które były przygotowane przez ogrodników i przypominały najpiękniejsze obrazy. Obecnie żywopłot traktowany jest jako naturalny płot, dzięki któremu można zachować prywatność i czuć się swobodnie na terenie wokół domu. Rośliny, jakie tworzą żywopłot, dobierane są do upodobań właściciela, gdyż płot może być wysoki i gęsty lub drobny i subtelny.

Przygotowanie żywopłotu wymaga wyboru odpowiednich roślin, co nie jest łatwe ze względu na dużą dostępność różnych gatunków, które świetnie sprawdzają się do tworzenia takich zabezpieczeń. Rośliny wykorzystywane do żywopłotu wyróżniają się bardzo wysoką tolerancją na działanie różnych czynników zewnętrznych oraz są bardzo proste w uprawie. Jednak żywopłot będzie się piękne prezentował, jeśli będzie odpowiednio pielęgnowany. Wszystkie krzewy muszą mieć wystarczająco dużo miejsca, aby rozrost nie był w żadne sposób zakłócony. Zaleca się nasadzenia w odstępach co około 50 centymetrów. Podobna odległość powinna być zachowana do płotu lub siatki ogrodzeniowej. Najczęściej wybiera się wersję szybko rosnącego żywopłot, który już po kilku latach będzie bujny i okazały. Takie rośliny ekspresowo się regenerują, dzięki czemu łatwo zatuszować błędy przy sadzeniu.

Najpopularniejsze gatunki roślin na żywopłot to:

 

  1. Ligustr pospolity jest zdecydowanie najczęściej spotkany w żywopłotach. Można go bez problemu przycinać i jest odporny na niskie temperatury.
  2. Grab pospolity również jest bardzo odporny na mróz i łatwy w uprawie, ale wytwarza odrosty korzeniowe, które mogą kłopotliwe.
  3. Buk pospolity daje duże możliwości formułowania żywopłotu, a gładkie liście w dwóch odmianach – zielonej i bordowej – pozwalają na stworzenie pięknej kompozycji.
  4. Ognik szkarłatny coraz popularniejsza roślina na żywopłoty. Ognika nie należy przycinać, bo jego nieregularny kształt zapewni niezwykły efekt, który jesienią wzmacniają kolorowe owoce. Natomiast długie kolce sprawiają, że taki żywopłot może pełnić funkcję obronną.
  5. Berberys Thunberga to roślina, która dobrze prezentuje się w żywopłotach przycinanych, jak i o nieregularnych kształtach. Co ważne, dostępne są odmiany z różnymi kolorami liści.
  6. Żywotnik zachodni to najpopularniejszy iglak na żywopłoty, który pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Odmiana smaragd rośnie bardzo szynko, ale krzewy trzeba regularnie przycinać. Natomiast brabant, choć wolnej rośnie, to zapewnia ciekawszy kształt i efekt końcowy.
  7. Cis pospolity – inny iglak na żywopłot, który można sadzić na zacienionych obszarach, ale wiąże się to z wolnym rozrostem i koniecznością zapewniana wyższej jakości gleby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.