Cegła klinkierowa

Cegła klinkierowa stanowi doskonały materiał wykończeniowy. To niezwykle trwały i solidny „budulec”, o czym może świadczyć dobry stan zachowanych, starych budowli. Cegła klinkierowa angobowana jest materiałem niezwykle odpornym na czynniki atmosferyczne. Jest dostępna w różnych kolorach i o różnorodnej fakturze lica, co umożliwia realizację bardzo wyszukanych projektów.

cegła klinkierowa

Krzysztof Lis/flickr.com

Skład cegły klinkierowej, a także jej specyficzna obróbka sprawiają, że jest to materiał, który przez wiele lat nie potrzebuje żadnej konserwacji. Dodatkowo cechuje się mrozoodpornością i doskonale łączy się z innymi materiałami budowlanymi tj. drewnem, szkłem, metalem.

Cegła klinkierowa dostępna jest w wielu odsłonach. Oprócz kształtu, koloru można rozróżnić cegłę maszynową (o gładkiej powierzchni, o rustykalnym stylu, ryflowaną), oraz cegłę ręcznie formowaną. Oba rodzaje cegieł różnią się od siebie zasadniczo: kształtem, strukturą (gładkością) powierzchni oraz kolorystyką.

Wadą cegły klinkierowej jest pojawianie się po jakimś czasie użytkowania, charakterystycznych wykwitów, które wymagają czyszczenia. Jeśli są niewielkie, można je wytrzeć na sucho za pomocą niezbyt twardej szczotki. W przypadku większych zabrudzeń, niezbędne jest zwilżenie całego obiektu wodą, a następnie przy pomocy szczotki naprzemienne czyszczenie i osuszanie. Aby zabezpieczyć klinkier przez pojawiającymi się wykwitami, należy pokryć jego powierzchnię specjalnym impregnatem.

Cegła klinkierowa najczęściej wykorzystywana jest przy elewacjach budynków różnych instytucji, a nawet obiektów sakralnych. Coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w nowoczesnym budownictwie np. firm, a nawet domów prywatnych. Z cegły klinkierowej powstają także ogrodzenia, kominy i kominki, podłoga na tarasach i balkonach, jak również podjazdy i chodniki ogrodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.