Budowa domu – wybór materiałów budowlanych

rozbudowa domu

Budowa domu to pokłosie długiej pracy architekta, która zakłada wybór odpowiedniej technologii. Planując inwestycję, należy dokonać wyboru materiałów budowlanych. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zdecydować się na rodzaj materiałów, a następnie wybrać projekt, który będzie możliwy do realizacji w wybranej technologii.

Wybór technologii zależy głównie od zasobności portfela, czasu przeznaczonego na budowę, a także możliwości angażowania ekipy budowlanej. Warto pamiętać, że każda technologia ma swoje wady i zalety.

Budując dom można się zdecydować na murowanie z cegieł lub pustaków ceramicznych, bloczków betonowych, wapiennych i keramzytowych. Do wyboru jest też budowa: z bali, z zastosowaniem szkieletu drewnianego lub stalowego. Istnieje też możliwość zamówienia części budynku i stworzenia domu z prefabrykatów.

Ceramika tradycyjna należy do sprawdzonego materiału. Jej zaletą jest duża wytrzymałość, trwałość i przystępna cena. Wykorzystywana jest przede wszystkim do budowania domów, gdzie zewnętrzne ściany są dwu lub trzywarstwowe. Pozwala ona również na wznoszenie wewnętrznych konstrukcyjnych ścian, ścian działowych, a także piwnicznych i fundamentowych.

Na rynku dostępna jest także ceramika poryzowana. Pozwala ona na wznoszenie ścian jednowarstwowych i wszystkich pozostałych, poza piwnicznymi i fundamentowymi. Powstaje poprzez dodanie do zwykłej gliny trocin lub pyłu drzewnego, a następnie wypalenie. Jest lżejsza od tradycyjnej ceramiki i wyróżnia się ciepłochłonnością.

Beton komórkowy stanowi element budowania ścian zewnętrznych jednowarstowywch. W tej technologii wykorzystywane są głównie bloczki modułowe. Dostępne są również białe bloczki oraz cegły silikatowe, które należą do najtańszych surowców budowania ścian. Wykorzystywane są do wznoszenia zewnętrznych ścian dwuwarstwowych. Ich wykończenie i ocieplenie prezentuje się dokładnie tak samo jak ścian ceramicznych.

Keramzytobeton powstaje z tradycyjnej mieszanki betonu zmieszanej z keramzytem, który zapewnia lekkość i ciepłochłonność. Pozwala on na budowanie dwóch rodzajów materiałów ściennych. Są to bloczki i pustaki ze styropianowym wypełnieniem.

Dla osób, którym zależy na czasie dostępne są domy z prefabrykatów. Pozwala to na „złożenie” budynku z gotowych lub zaadoptowanych elementów. Taka technologia jest jednak bardzo kosztowna.

Domy tanie w budowie jak i ekonomiczne w eksploatacji to tzw. „Kanadyjki”. Budynki oparte na szkielecie kanadyjskim wymagają zaangażowania profesjonalistów, którzy posiadają duże doświadczenie w tworzeniu takich konstrukcji.

Do popularnych współcześnie technologii należy wznoszenie domów z bali. Te specyficzne budynki nie wpisują się jednak w każdy krajobraz. Daleko odbiegają od wielkomiejskiego krajobrazu. Najlepiej prezentują się na wsiach i działkach leśnych. Materiał wykorzystywany do budowy domów z bali to najczęściej sosna polarna i zwykła, a także świerk, jodła lub olcha.

Na rynku dostępne są również szkielety stalowe, które nie są tak popularne jak szkielety drewniane. Opierają się głównie na metalowych słupach i belkach, które wzmacniane są przez pręty stężające i wzmacniające. Konstrukcja dachu wspiera się na dźwigarach i metalowych krokwiach. Zaś nad drzwiami i oknami znajdują się belki nadprożowe.

Dostępnych technologii budowania jest bardzo dużo. Oprócz zasobności portfela, wad i zalet związanych z budową i utrzumaniem domu, przy wyborze odpowiedniego materiału, ważną rolę odgrywa także wrażliwości estetycznej przyszłego właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.