Ruszył program “Moje ciepło”

Grafika 2D - robotnik pracujący w pomieszczeniu w piwnicy z instalacją grzewczą

Osoby, które zdecydują się na zastosowanie w swoim domu ekologicznego źródła ciepła, mogą uzyskać na ten cel dofinansowanie w wysokości od 7 do 21 tys. złotych. 29 kwietnia br. ruszył nabór wniosków do programu „Moje ciepło”. Jak złożyć wniosek i jakie warunku należy spełnić, aby skorzystać z dopłaty?

Program „Moje ciepło”, który rząd zapowiedział w lutym br. ma na celu rozwój energetyki prosumenckiej i wsparcie indywidualnych rozwiązań grzewczych w budynkach jednorodzinnych. Dotyczy montażu powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła.

Nowy program ma być komplementarny wobec działającego już programu „Czyste powietrze”, w ramach którego można otrzymać wsparcie na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła często wykorzystywanych w starszych budynkach na te bardziej nowoczesne i ekologiczne. Program „Moje ciepło” z kolei skierowany jest do właścicieli nowych domów o podwyższonym standardzie energetycznym, którzy chcą kupić i zamontować pompę ciepła. Nowy budynek mieszkalny jednorodzinny to zgodnie z zasadami programu budynek, dla którego na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane. Z programu mogą także skorzystać właściciele budynków, dla których zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie złożono nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Beneficjenci programu mogą otrzymać dotację do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku posiadaczy karty dużej rodziny nawet do 45 procent. Dotacja nie może jednak przekroczyć 21 tys. złotych. Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła – wyższe kwoty dotyczą pomp gruntowych. Efektem montażu pompy ciepła i jednocześnie warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. Dla wniosków składanych w 2022 r. wymagane jest uzyskanie wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) na poziomie nie wyższym niż 63 kWh. Z kolei dla wniosków składanych w kolejnych latach obowiązywania programu, wskaźnik będzie mógł wynosić maksymalnie 55 kWh.

Program „Moje ciepło” realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór w trybie ciągłym trwa od 29 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania puli środków pieniężnych, która wynosi 600 mln zł. Zgodnie z założeniami programu, aby skorzystać z dotacji, w budynku mieszkalnym nie może znajdować się źródło ciepła na paliwo stałe. Dotyczy to także okresu trwałości inwestycji. W regulaminie przewidziano jednak wyjątek dotyczący kominków, które są częstym elementów domów jednorodzinnych. Zgodnie z zapisami programu, jeśli kominek ma jedynie funkcję ozdobną i rekreacyjną, to właściciel może skorzystać z dofinansowania. Funkcja rekreacyjna zgodnie z zapisami regulaminu oznacza, że używany jest sporadycznie i nie służy do rozprowadzania ciepła po pozostałych pomieszczeniach w domu. Z kolei w kominku pełniącym funkcję ozdobną nie da się palić – powinien on mieć zamurowany komin spalinowy i odcięty płaszcz wodny.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.