Przewaga domu nad mieszkaniem dwupoziomowym

Wiele osób planujących zakup własnej nieruchomości zastanawia się jaki typ wybrać. Jednym z najczęstszych dylematów, które towarzyszą tej decyzji jest wybór mieszkania dwupoziomowego lub domu jednorodzinnego. Takie zestawienie jest bardzo interesujące. W tym artykule odpowiadamy na pytania, czy mieszkanie wielopoziomowe faktycznie są tańszą alternatywą domów oraz czym różnią się oba rozwiązania.

Dom jednorodzinny

Domy jednorodzinne są popularnym rozwiązaniem wybieranym coraz częściej przez osoby chcące komfortowo mieszkać oraz być niezależnym. Różne poziomy cenowe w połączeniu z licznymi korzyściami płynącymi z takiej formy nieruchomości pozwalają wybrać komfortowy dom nawet najbardziej wymagającemu klientowi.

Korzyści płynące z posiadania domu to własny ogród, możliwość dowolnego zaaranżowania wnętrz czy terenu wokół niego. Ważną kwestią jest własna ziemia, która będzie trwałą i bezpieczną inwestycją. Kolejnymi plusami są niezależność oraz większa swoboda. Brak konieczności dzielenia części wspólnych jak klatki schodowe czy piwnice z przypadkowymi ludźmi to ogromna zaleta. Jedną z wad może być nieco większa cena w porównaniu do mieszkań. Z pomocą przychodzą kredyty, które nie jest dużo trudniej otrzymać niż na mieszkanie lub możliwość kupienia mniejszej nieruchomości.

Mieszkanie wielopoziomowe

Mieszkania dwupoziomowe stają się coraz bardziej popularne. Zazwyczaj posiadają dwa poziomy, na których znajduje się kilka pokoi, jedna lub dwie łazienki, kuchnia i korytarz. W tym rozwiązaniu brak jest garażu, a pojazd trzeba parkować przed segmentem, bliźniakiem lub blokiem. Wielopoziomowe mieszania mają główny plus, jakim są dwa piętra do dyspozycji. Możliwość posiadania większej liczby pomieszczeń na tym samym terenie jest bardzo kuszące. To duża zaleta mieszkania dwupoziomowego, ale niestety na tym się kończy. Ceny również nie dają ogromnej oszczędności. Duży metraż bezlitośnie wpływa jednak na cenę. Ostatecznie możemy kupić nieruchomość i wydać podobną kwotę za metr kwadratowy jak w przypadku domu jednorodzinnego.

Mieszkanie takie oprócz rozkładu nie różni się znacząco od zwykłego — jednopoziomowego. Niesie ze sobą również wszystkie minusy, które obecne są przy wyborze mieszkania w bloku lub segmentach. Brak intymności, ogrodu czy losowe sąsiedztwo może obniżyć jakość mieszkania w takiej nieruchomości.

Co warto wybrać ?

Odpowiedź jest uzależniona od wielu czynników i od preferencji kupujących, ale ogólna tendencja skierowana jest w stronę domu jednorodzinnego. Nieco wyższa jego cena jest tylko małą niedogodnością wobec wszystkich plusów i korzyści, które niesie ze sobą dom. Warto wydać trochę więcej funduszy, aby później przez wiele lat cieszyć się komfortowymi warunkami, niezależnością oraz możliwością rozbudowy. Dom jednorodzinny jest również dobrą inwestycją. Wraz z gruntem stanowi solidne zabezpieczenie kapitału i bezpieczną polisę na przyszłość. Mieszkania wielopoziomowe są traktowane jako tańsza alternatywa domu, ale nie jest to do końca trafne porównanie, gdyż takie mieszkania oferują znacznie mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.