Zanim rozpoczniesz budowę domu

Własny dom… jeżeli te dwa słowa sprawiły, że się rozmarzyłaś, to znak, iż czas brać się za robotę. Budowa własnego domu to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie niezależność i nie lubią żyć w tłoku. Ze względu na wciąż rosnące ceny mieszkań – staje się to też rozwiązaniem uzasadnionym ekonomicznie. Jednak jest to spore przedsięwzięcie, które wymaga dopilnowania wielu spraw jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. W tym artykule znajdziesz listę podstawowych rzeczy do załatwienia przed rozpoczęciem budowy domu.

1. Kup działkę budowlaną

Sprawa pierwsza i podstawowa – musisz mieć teren, na którym będziesz mogła wybudować dom. Czyli musisz mieć działkę budowlaną. Możesz ją kupić lub ew. przekształcić posiadaną działkę niebudowlaną. Zanim to zrobisz, sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, z którego dowiesz się, czy ten teren jest przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną. Jeśli takiego planu nie ma, musisz wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Kolejny krok to upewnienie się, że działka jest uzbrojona.

2. Zapewnij sobie media

Działa uzbrojona to działka, która posiada przyłącza do wszystkich mediów (woda, kanalizacja, prąd oraz gaz). Jeżeli przyłączy takich nie ma, musisz załatwić ich doprowadzenie, co wiąże się nie tylko z formalnościami i czasem, ale też wydatkami. Jeśli nie ma możliwości ich dociągnięcia, możesz postawić na samowystarczalność i prąd zapewnić sobie z fotowoltaiki, wodę ze studni głębinowej, a ścieki odprowadzać do przydomowej oczyszczalni.

3. Wybierz projekt domu

Pracę z architektem musisz poprzedzić sporządzeniem mapy do celów projektowych. Wykonuje ją geodeta i na jej podstawie architekt może sporządzić plan zagospodarowania terenu. Mapa do celów projektowych będzie też podstawą przy wyborze gotowego projektu, ponieważ narzuci ci określone parametry przyszłego domu, takie jak chociażby kąt nachylenia dachu. W przypadku wyszukiwania gotowego projektu można albo to robić samodzielnie, albo skorzystać z pomocy biura projektowego oferującego gotowe rozwiązania. To rekomendowana przeze mnie ścieżka, ponieważ jest bardzo dużo różnych formalnych wymogów, które musi spełnić przyszły dom i dopasowanie do nich konkretnego projektu może nie być zbyt łatwe.

Jeśli wybierzesz projekt, pozostaje jego zaadoptowanie. Tak – nazwa “gotowy projekt” wcale nie oznacza, że jest on gotowy. Zawsze wymaga zaadaptowania do konkretnej działki, m.in. przeliczenia wszystkich parametrów konstrukcyjnych.

4. Uzyskaj pozwolenie na budowę domu

W niektórych przypadkach pozwolenie nie będzie konieczne i wystarczy zgłoszenie budowy i poczekanie na tzw. milczącą zgodę urzędu (tj. brak odpowiedzi oznacza zgodę). Wprowadzona niedawno nowelizacja prawa budowlanego ułatwia ci tu zadanie, ponieważ w jej ramach stworzono jednolity katalog sytuacji wymagających zgody i zgłoszenia.

5. Wybór wykonawcy

Możesz albo zlecić wykonanie całego domu wyspecjalizowanej firmie, albo podzielić etapy między wykonawców. W tym drugim rozwiązaniu możesz też budować tzw. metodą gospodarczą i samemu wykonywać część prac – zdecydowanie obniży to koszt inwestycji.

6. Załatw finansowanie budowy domu

Jeżeli masz oszczędności i to z nich będziesz finansował inwestycję, sytuacja jest klarowna. Jeśli jednak chcesz wziąć kredyt, musisz dysponować kosztorysem budowy (kosztorys inwestorski). To jeden z dokumentów, który należy przedłożyć bankowi podczas starania się o kredyt na budowę domu.

To by było wszystko, z grubsza rzecz biorąc. Teraz musisz tylko zadbać o zabezpieczenie placu budowy, wywiesić tablice informacyjne i zgłosić rozpoczęcie budowy (do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego). Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.