Sposoby na doświetlenie ciemnych pomieszczeń

Nie wszystkie pomieszczenia w domu są tak jasne, jakbyśmy sobie tego życzyli. Wynikać to może z konstrukcji budynku, z nowo powstałego obiektu przed naszym oknem, czy rozrośniętego drzewa na sąsiedniej działce, które ograniczają dopływ światła słonecznego. Może się również zdarzyć, że dotąd nieużywane pomieszczenie będziemy chcieli zagospodarować na pokój użytkowy i konieczne będzie jego rozjaśnienie. Na szczęście jest kilka sposobów, by to zrobić.

Najlepszym, jednak nie zawsze możliwym do wykonania rozwiązaniem, jest wstawienie dodatkowego okna albo powiększenie tego już wbudowanego. Może być to jednak niewykonalne z uwagi na konstrukcję budynku, ponadto pochłonie to niemałe środki oraz związane jest z uciążliwym remontem. Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się na ten krok, ale nie mamy możliwości umieszczenia okna w ścianie, bo przecież nie wszystkie pomieszczenia stykają się ze ścianami zewnętrznymi, warto rozważyć zamontowanie dachowego świetlika lub okna w dachu. Świetlik jednak może mieć dużo mniejszą powierzchnię niż okno, a efekt rozjaśnienia pomieszczenia może zaskoczyć. Decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania powinna być podyktowana możliwościami budynku oraz kosztami, jakie jesteśmy gotowi ponieść.

Niezwykle ważne może okazać się również wykończenie pomieszczenia. Najlepszy efekt osiągniemy używając lustra, które będzie odbijać światło wpadające z sąsiednich pomieszczeń. Podobnie zadziałają również błyszczące fronty mebli. Należy przy tym unikać ciemnych kolorów, dotyczy to wszystkich elementów wnętrza – ścian, mebli, wykładzin, dodatków. Najlepiej sprawdzi się tu biel, beże, pastele, wybierać można spośród bogatej palety modnych w danym sezonie barw. Kolory takie należy zastosować również na największych elementach wyposażenia pokoju, na meblach, firankach, podłodze. Okno powinno być przy tym wyeksponowane, czasem nawet lepszy efekt osiągnie się rezygnując z firanek i zasłon, instalując jedynie rolety, które w ciągu dnia będą podniesione.

Warto poeksperymentować z wieloma źródłami światła. Przyda się z pewnością jedno główne jego źródło na suficie, jednak rozstawione w różnych miejscach lampy, albo przewieszone sznury świetlne, dodadzą pomieszczeniu jasności i przytulności. Ledowe lampki można umieścić również w podwieszanym suficie, w obramowaniu szafy, czy lustra, jednak trzeba uważać, aby z klimatycznego pokoju nie zrobiło się rażące kiczem pomieszczenie.

Należy pamiętać, że zbyt duża ilość przedmiotów zagraca przestrzeń, tym samym czyniąc ją optycznie mniejszą i ciemniejszą. Ostatnim krokiem do rozjaśnienia ciemnego wnętrza jest więc jego odgracenie, usunięcie wszystkich zbędnych dekoracji, albo zminimalizowanie ich ilości do jednego elementu, np. wazonu, czy doniczki z jasnymi kwiatami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.