Poddasze użytkowe w domu

poddasze

Poddasze użytkowe domu może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Przyda się między innymi do przechowywania rzadziej używanych sprzętów, może również stanowić dodatkową przestrzeń na biuro lub pokój dziecięcy, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeżeli chcemy dysponować przestrzenią, którą będzie można zaadaptować do celów użytkowych, warto wziąć to pod uwagę już na etapie projektowania i budowy domu. Co warto wiedzieć na temat poddasza użytkowego?

Nie musisz inwestować natychmiast

Jeżeli chcesz mieć poddasze, które wykończysz później zależnie od swoich potrzeb i możliwości finansowych, dobrze jest uwzględnić to w planach jeszcze na etapie projektowania domu. Podczas projektowania domu warto pomyśleć o izolacji termicznej poddasza, najlepiej wykonać ją już na etapie budowy (wykonuje się ją, gdy dom znajduje się już w stanie surowym zamkniętym). Odpowiednio izolowane poddasze pozwoli zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzania domu, znacznie zmniejszając straty ciepła. Z kolei w upalne letnie dni, dzięki dobrej izolacji, dom będzie się mniej nagrzewał. Najczęściej do izolacji używa się wełny mineralnej o różnych grubościach. Pokrywa się nią połacie dachowe oraz przestrzeń między krokwiami. Biorąc pod uwagę konieczność termoizolacji, najlepiej jest jeszcze w projekcie uwzględnić potrzebne okna dachowe oraz wstawić je w odpowiednich miejscach. Co prawda mogą być one wstawione również dopiero wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba, lecz trzeba się liczyć z tym, że wykonywanie tego rodzaju zmian już po ociepleniu domu wiąże się z niepotrzebnym kosztem i dodatkowym bałaganem.

Schody i włazy w projekcie

Nawet jeśli nie planujemy wykańczania poddasza razem z całym domem, zaplanowanie ciągów komunikacyjnych jest konieczne jeszcze na etapie projektowania. Schody nie muszą być montowane natychmiast (na przykład w przypadku niedysponowania kwotą niezbędną do montażu schodów), aczkolwiek wszelkie zmiany już po zbudowaniu domu wiążą się z dodatkowymi kosztami i koniecznością znoszenia kolejnych, choć jedynie chwilowych, remontowych niewygód. Warto jednak zostawić w projekcie miejsce na schody, dzięki czemu ich późniejszy montaż będzie mniej kłopotliwy. Trzeba również pamiętać o konieczności posiadania wyjścia na dach, zatem niezbędne będzie zaplanowanie miejsca na właz. W sprzedaży dostępne są kompaktowe włazy na dach oraz na poddasze z wysuwanymi schodami. Sprawdzą się idealnie przy braku miejsca, do tego są niedrogie i łatwe w montażu. Jednak muszą być zamontowane przed wykończeniem pomieszczeń.

Zaplanuj przestrzeń

Często błędnie się zakłada, że przestrzeń na poddaszu będzie znacznie większa niż to ma miejsce w rzeczywistości. Podczas analizy ilość wolnego miejsca na strychu trzeba wziąć pod uwagę docieplenie dachu oraz ułożenie posadzki. Tym samym odległość od dachu do podłogi zdecydowanie się zmniejszy. Zatem chcąc, by poddasze w późniejszym czasie zostało zaadaptowane do celów użytkowych, należy rozważyć wysokość dachu i kąt jego nachylenia. Oczywiście wprowadzenie zmian będzie możliwe również już po zakończeniu etapu budowy domu, bowiem dach zawsze można podnieść, lecz często jest to związane ze zmianą konstrukcji i koniecznością stworzenia nowego projektu, co generuje dodatkowe koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.