Jaki wybrać kominek do domu?

kominek

Kominek w domu to zawsze przyjemne miejsce do rodzinnych spotkań. Ciepło płynące z płonącego drewna sprawia, że robi się przytulniej. Ponadto kominek dopełnia aranżację i zdobi nasz salon. Do wyboru jest kilka rodzajów, które w bezpieczny sposób można zamontować również w mieszkaniu w bloku. Ostateczny wybór zależy od preferencji właścicieli.

Kominek otwarty

Najrzadziej stosowana opcja, która wymaga większej przestrzeni i dużej kontroli podczas stosowania. Otwarty kominek wyposażony w murowane ceglane palenisko prezentuje się niezwykle ciekawie, jednak nie zaleca się go osobom, które traktują kominek jako dekorację. Wytwarza on sporo ciepła, ale też szybko wypala drewna. Charakterystyczny dźwięk paleniska to duży atut, jednak powstające iskry mogą doprowadzić do pożaru, jeśli nikt nie będzie pilnował ognia.

Kominek z wkładem

Najwięcej osób decyduje się na kominek z wkładem. Droższą, ale bardziej trwałą wersją jest wkład żeliwny. Tańszy będzie ze stali, ale w tym przypadku koszty naprawy są spore, bo trzeba zmieniać cały wkład. Istnieje również rozwiązanie połączenia kominka z linią centralnego ogrzewania. Przepływająca przez ściany woda szybko się nagrzewa i pozwala na oszczędności w zużyciu. Nowy trend skłania też do zakupu sprzętu kominkowego z szybami, który oddaje więcej ciepła i pozwala cieszyć się pięknym widokiem na ogień. Można również wybrać wersje z dekoracyjnymi elementami, a nawet specjalnymi żaluzjami, by samodzielnie dopasowywać poziom emitowanego ciepła w danym pokoju.

Biokominek

Wygodne rozwiązanie w przypadku mniejszych pomieszczeń. Nie zabiera wiele miejsca i może być używany również na balkonie czy we wnęce w ścianie. W sklepach dostępne są bardzo różne wersje, najtańsze kosztują zaledwie kilkaset złotych. Biokominki palą się za sprawą biopaliwa, którego pod żadnym pozorem nie należy dolewać podczas palenia. Efektem spalania jest para wodna z niedużą zawartością dwutlenku węgla, dlatego przy dobrej wentylacji w domu, biokominek nie musi być nawet podłączony do głównego komina. Niektóre modele pozwalają na stosowanie olejków aromatycznych, a brak dymu i popiołu umożliwia zachowanie czystości w domu.

Kominki kaflowe

Niegdyś częściej stosowane, dziś firmy zduńskich rzadziej realizują zamówienia na ręcznie wypalane masywne ceramiczne, które służą jako piec w domu lub wybranym pomieszczeniu. Kominek kaflowy może mieć dowolne kształty i kolory, co czyni go jedynym w swoim rodzaju. Taka wersja z pewnością zrobi wrażenie i przywiedzie na myśl dawne piece, montowane w domach na wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.