Czym jest system zarządzania energię HEMS?

Wysokie rachunki za prąd potrafią być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. W efektywniejszym wykorzystywaniu energii mogą nam pomóc nowoczesne rozwiązania technologiczne, wpływające na termoizolacje budynku, czy też wydajność źródła ciepła. Takie jest zadanie zaawansowanego Systemu HEMS integrującego różne urządzenia i technologie, pozwalający na monitorowanie, kontrolowanie i optymalizację zużycia energii w domu. Zatem czym dokładnie jest system i jak może pomóc zaoszczędzić nam pieniądze?

System HEMS – co to takiego?

HEMS (Home Energy Management System), to innowacyjne, zaawansowane technologie umożliwiające użytkownikom zarządzanie energią elektryczną w domach. W skład takiego zintegrowanego systemu wchodzą inteligentne urządzenia i oprogramowania, zbierające dane o zużyciu energii i dostarczające raporty, umożliwiające użytkownikom podejmowanie decyzji pozwalających na zwiększenie oszczędności energetycznych. Wszystko to dzięki możliwości monitorowania, kontrolowania i optymalizowania zużycia energii w czasie rzeczywistym.

Choć komponenty mogą się różnić w zależności, jaką funkcję pełni dany system, to kilka z nich jest nieodzownych, jak m.in. inteligentne liczniki energii monitorujące zużycie i zbierające dane z tym związane. Z kolei kontrolery i czujniki pomagają w kontrolowaniu działania urządzeń, jak oświetlenie i ogrzewanie, dające możliwość automatyzacji i zdalnego nimi zarządzania przy pomocy aplikacji. Natomiast sercem systemu jest jednostka sterująca, urządzenie posiadające odpowiednie oprogramowanie i porty komunikacyjne, umożliwiające zarządzanie urządzeniami i monitoring zużycia.

Funkcje i korzyści systemu HEMS

W skład systemu HEMS wchodzą komponenty, które poprzez współpracę zapewniają zoptymalizowane zarządzanie energią w domu i to w czasie rzeczywistym. Technologia ta działa poprzez zbieranie danych z różnych źródeł, wykorzystując je kolejno do optymalizacji zużycia. HEMS może zostać zintegrowany z istniejącym już systemem automatyzacji domowej, co pozwoli na zdalne sterowanie zużyciem energii przy pomocy komputera lub smartfona. System może również pobierać szczegółowe raporty o zużyciu energii. Oczywiście HEMS może być zintegrowany z instalacją fotowoltaiczną, ale nie tylko. Ponadto umożliwia on także monitorowanie poboru energii przez poszczególne urządzenia w domu oraz zaplanowanie ich pracy, tak aby wykorzystać jak najwięcej tej z własnej instalacji.

HEMS daje również możliwość kontrolowania temperatury w domu, a tym samym efektywniejszego zużycia energii do ogrzania lub chłodzenia pomieszczeń. System ten pozwala również na zarządzanie bateriami magazynującymi energię, co jeszcze bardziej zwiększa efektywność energetyczną domu.

Zwiększona kontrola daje właścicielom możliwość podjęcia decyzji o sposobie redukcji zużycia energii, a do tego, z dowolnego miejsca i o każdej porze, gdyż jedynym do tego potrzebnym urządzeniem jest smartfon.

Nie można również pominąć aspektu ekologicznego. Promocja praktyk efektywnego zużycia energii, pomagaj zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.