Czy warto budować dom-kopułę

Pomimo tego, że na polskim rynku budowlanym najbardziej popularne jest nadal tradycyjne budownictwo, wiele firm w swoich ofertach posiada budowę domów kopułowych. W rozważaniach na temat zalet i wad konstrukcji tego typu pojawia się przede wszystkim jej kształt. Forma sferyczna jest najbardziej naturalnym i doskonałym kształtem, jaki istnieje. W architekturze, budynek na planie koła zazwyczaj kojarzony jest z miejscem użyteczności publicznej, takim jak na przykład kościół, obserwatorium astronomiczne czy hala sportowa – rzadziej z domem mieszkalnym.

Architekci przekonują jednak, że dom zwieńczony kopułą może mieć wiele zalet. Przede wszystkim, budowa domów kopułowych zakłada wykorzystanie gotowych prefabrykatów, co pozwala na zdecydowanie krótszy, niż w przypadku tradycyjnych domów, czas budowy, a przy masowej produkcji tych elementów wpływa na obniżenie ich ceny jednostkowej. Dodatkowo, zastosowana konstrukcja umożliwia wykorzystanie do jej budowy lekkich i niedrogich materiałów, co również obniża koszty. Zastosowanie jednowarstwowych, ciepłochronnych ścian zewnętrznych z kolei wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacji domu, związanych z jego ogrzewaniem. Możliwość zamontowania okien właściwie w każdym miejscu pozwala na zaprojektowanie naturalnego oświetlenia wnętrza domu, utrzymującego się dłużej niż w tradycyjnych domach, zbudowanych na planie czworokąta.

dom kopuła

Projekt takiego domu zakłada łączenie poszczególnych kopuł korytarzami w dowolnych konfiguracjach – daje nam to możliwość praktycznie dowolnego (ograniczonego jedynie powierzchnią gruntu) planowania rozmieszczenia poszczególnych wnętrz. Należy jednak pamiętać, że konstrukcja domów kopułowych pozwala na ich ewentualną rozbudowę tylko w poziomie.

Decydując się na dom o konstrukcji kopuły warto również mieć na uwadze stosunkowo ograniczoną powierzchnię użytkową wewnątrz każdej bryły. Standardowo, przy wysokości wynoszącej około 3,5-4 metry mielibyśmy do dyspozycji od 40 do 50 metrów kwadratowych. Takie pomieszczenie można by w całości przeznaczyć na przykład na pokój dzienny – pozostałe musiałyby znajdować się już w następnej kopule. Projektując poszczególne wnętrza należałoby także uwzględnić stopniowe odchylenia ścian od pionu, wynoszące na wysokości 1,8 metra około 40 centymetrów.

Proponowane rozwiązania stanowią alternatywę dla tradycyjnych domów jedno- lub wielorodzinnych. Lekkość konstrukcji, zastosowane rozwiązania i koszty związane z realizacją inwestycji i późniejszą eksploatacją budynków pozwalają przypuszczać, że będzie to coraz bardziej popularna (proponowana) forma budowy domów. Pytaniem pozostaje natomiast społeczna akceptacja takiego pomysłu. Przyzwyczajeni do czterech ścian zwieńczonych dachem możemy mieć opory przed zamieszkaniem w domu o kosmicznym kształcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.