Będą ulgi dla osób budujących dom?

Ministerstwo rozwoju chce wprowadzić ulgi w PIT dla osób fizycznych nabywających mieszkania na rynku pierwotnym lub budujących dom na własnej działce. Projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego znalazł się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Projekt przygotowano jako część pakietu działań mieszkaniowych, które mają wpłynąć na realizację celów zawartych w Narodowym Programie Mieszkaniowym, który ma poprawić dostępność mieszkań dla osób i rodzin o niskich i przeciętnych dochodach. Dodatkowo, jak wskazuje Ministerstwo, rozwiązania te mają złagodzić negatywne skutki pandemii koronawirusa na rynek mieszkaniowy i związanych z tym ograniczeń administracyjnych. W projekcie zawarto instrumenty, które w efekcie mają wpłynąć na utrzymanie funkcjonowania rynku najmu oraz pierwotnego rynku mieszkaniowego. Ulga będzie przysługiwała również osobom budującym dom jednorodzinny na własnej działce.

Jaka będzie wysokość odpisów?

Górna granica odliczenia zależeć będzie od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Według obecnych stawek w 2020 można by odliczyć od dochodu następujące kwoty:

  • Podatnik (singiel) – 4 597 zł,
  • Podatnik z 1 dzieckiem – 5 746,25 zł,
  • Podatnik z 2 dzieci – 6 895,50 zł,
  • Podatnik z 3 dzieci – 8 044,75 zł.
  • Małżeństwo bezdzietne – 9 194 zł,
  • Małżeństwo z 1 dzieckiem – 10 343,25 zł,
  • Małżeństwo z 2 dzieci – 11 492,50 zł,
  • Małżeństwo z 3 dzieci – 12 641,75 zł.

Kto się załapie na ulgę?

Z ulgi będą mogły skorzystać osoby w wieku do 35 lat. W przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z małżonków. Ulga przysługiwać będzie na zakup pierwszego mieszkania o określonych w ustawie parametrach powierzchniowych. Ministerstwo wskazuje również, że preferowane będą rodziny z większą ilością dzieci. Nie wiadomo więc na razie, co z singlami i parami bezdzietnymi i tymi, mającymi tylko jedno dziecko.

Projekt zmian uzasadniony jest koncentracją środków publicznych na rynku pierwotnym. W odróżnieniu od rynku wtórnego, transakcje dokonywane na rynku pierwotnym wpływają na tworzenie PKB, wzrost produkcji budowlano-montażowej oraz wzrost zatrudnienia w sektorze budowlanym.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to III kw. 2020 r.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.