Koszt utrzymania domu i mieszkania

Na pewnym etapie życia zadajemy sobie pytanie, czy lepiej żyć w mieszkaniu czy w domu? Odpowiedź nie jest uniwersalna, każde z tych rozwiązań ma bowiem szereg zalet, ale i wad. A jak wyglądają koszty utrzymania? (więcej…)
Czytaj dalej

Odpowiedzialność właściciela za posesję wokół domu

Odpowiedzialność właściciela za posesję wokół domu
Posiadanie domu jednorodzinnego kojarzy się z niezależnością, brakiem czynszu oraz sąsiadów za ścianą. Spółdzielnia nie narzuca nam żadnych decyzji, sami wybieramy, co i jak chcemy w domu zrobić. Z drugiej strony spadają na nas dodatkowe obowiązki, które wychodzą poza nasz płot. O czym musi pamiętać właściciel domu jednorodzinnego, aby nie narażać się na przykre konsekwen...
Czytaj dalej

Własny dom a przekształcenie użytkowania wieczystego

Własny dom a przekształcenie użytkowania wieczystego
Z początkiem stycznia użytkowanie wieczyste gruntów zostało automatycznie przekształcone w prawo własności. Oznacza to zmiany dla właścicieli budynków, które na tych gruntach stoją. Zmiany objęły zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i lokali w budynkach wielorodzinnych. (więcej…)
Czytaj dalej

Wilgoć w piwnicy domu – co zrobić?

Wilgoć w piwnicy domu – co zrobić?
Zawilgocona piwnica to poważne zagrożenie dla całego budynku. Panujące w niej warunki sprzyjają rozwojowi grzybów, pleśni oraz porostów, a te osłabiają konstrukcję domu oraz mają zły wpływ na zdrowie mieszkających tam ludzi. (więcej…)
Czytaj dalej

Ulga termoizolacyjna – zasady

Ulga termoizolacyjna – zasady
W związku z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza w Polsce rząd zdecydował się na wprowadzenie z początkiem 2019 roku tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Podstawowym zadaniem ulgi ma być zachęcenie Polaków do ulepszania i unowocześniania budynków mieszkalnych, których są właścicielami. Według pomysłodawców tego rozwiązania, wykonanie ulepszeń budynków w postaci ich termomodernizac...
Czytaj dalej

Usuwanie wilgoci z fundamentów domu

Wilgoć to problem, który występuje nie tylko w starych budowlach. Może się zdarzyć również w nowo postawionym domu, np. wskutek błędów budowlanych i nieprawidłowej izolacji. Jest to zjawisko nie tylko nieestetyczne, ale i zagrażające naszemu zdrowiu. Pojawiające się w wilgotnych miejscach grzyby i pleśń, mogą bowiem powodować alergie i wiele innych chorób. (więcej…)
Czytaj dalej

Kary za palenie w piecu

Mimo pojawiających się niepokojących informacji o rosnącym poziomie zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, nadal wiele domów jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą pieców drewnianych i węglowych. Przepisy dotyczące ochrony środowiska w zakresie zanieczyszczeń są jednak surowe i egzekwowane, a palenie w piecu czymś innym niż dozwolone tworzywa, ...
Czytaj dalej

Utrzymanie czystości na posesji i wokół domu – przepisy

Często żyjemy w przekonaniu, że obszar, który wykracza poza ogrodzenie naszej nieruchomości nie jest naszym problemem, jako że jest to własność publiczna. Poniekąd jest to racja, jednak właściciele nieruchomości mają pewne obowiązki również wobec terenu, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie ich działki. (więcej…)
Czytaj dalej

Jak usunąć zielony nalot z elewacji domu?

Jak usunąć zielony nalot z elewacji domu?
Zielony nalot na elewacji budynku jest najczęściej efektem zawilgocenia tynku i oznacza, że został on zaatakowany przez glony lub grzyby. Problem jest uporczywy, gdyż nie wystarczy jedynie usunięcie skutków. Zielone naloty powinno się usuwać jak najszybciej, gdyż pokryta nimi fasada nie tylko źle wygląda, ale i ulega korozji biologicznej. (więcej…)
Czytaj dalej