Najczęstsze szkody w domach

Najczęstsze szkody w domach
Większość osób boi się o bezpieczeństwo swojego domu. Z tego powodu ubezpieczamy go od różnych zdarzeń. Prawie 40 % Polaków w ostatnich pięciu latach poniosło szkodę na nieruchomości, obawy te są więc uzasadnione. (więcej…)
Czytaj dalej

Zasady wywłaszczania pod drogę

Zasady wywłaszczania pod drogę
Mimo silnej ochrony prawa własności, w niektórych przypadkach gmina ma prawo odebrać właścicielowi działkę i przeznaczyć ją pod drogę publiczną. Jakie w takiej sytuacji prawa przysługują właścicielowi nieruchomości? (więcej…)
Czytaj dalej

Koszt utrzymania domu i mieszkania

Na pewnym etapie życia zadajemy sobie pytanie, czy lepiej żyć w mieszkaniu czy w domu? Odpowiedź nie jest uniwersalna, każde z tych rozwiązań ma bowiem szereg zalet, ale i wad. A jak wyglądają koszty utrzymania? (więcej…)
Czytaj dalej

Odpowiedzialność właściciela za posesję wokół domu

Odpowiedzialność właściciela za posesję wokół domu
Posiadanie domu jednorodzinnego kojarzy się z niezależnością, brakiem czynszu oraz sąsiadów za ścianą. Spółdzielnia nie narzuca nam żadnych decyzji, sami wybieramy, co i jak chcemy w domu zrobić. Z drugiej strony spadają na nas dodatkowe obowiązki, które wychodzą poza nasz płot. O czym musi pamiętać właściciel domu jednorodzinnego, aby nie narażać się na przykre konsekwen...
Czytaj dalej

Własny dom a przekształcenie użytkowania wieczystego

Własny dom a przekształcenie użytkowania wieczystego
Z początkiem stycznia użytkowanie wieczyste gruntów zostało automatycznie przekształcone w prawo własności. Oznacza to zmiany dla właścicieli budynków, które na tych gruntach stoją. Zmiany objęły zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i lokali w budynkach wielorodzinnych. (więcej…)
Czytaj dalej

Wilgoć w piwnicy domu – co zrobić?

Wilgoć w piwnicy domu – co zrobić?
Zawilgocona piwnica to poważne zagrożenie dla całego budynku. Panujące w niej warunki sprzyjają rozwojowi grzybów, pleśni oraz porostów, a te osłabiają konstrukcję domu oraz mają zły wpływ na zdrowie mieszkających tam ludzi. (więcej…)
Czytaj dalej

Ulga termoizolacyjna – zasady

Ulga termoizolacyjna – zasady
W związku z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza w Polsce rząd zdecydował się na wprowadzenie z początkiem 2019 roku tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Podstawowym zadaniem ulgi ma być zachęcenie Polaków do ulepszania i unowocześniania budynków mieszkalnych, których są właścicielami. Według pomysłodawców tego rozwiązania, wykonanie ulepszeń budynków w postaci ich termomodernizac...
Czytaj dalej

Usuwanie wilgoci z fundamentów domu

Wilgoć to problem, który występuje nie tylko w starych budowlach. Może się zdarzyć również w nowo postawionym domu, np. wskutek błędów budowlanych i nieprawidłowej izolacji. Jest to zjawisko nie tylko nieestetyczne, ale i zagrażające naszemu zdrowiu. Pojawiające się w wilgotnych miejscach grzyby i pleśń, mogą bowiem powodować alergie i wiele innych chorób. (więcej…)
Czytaj dalej

Kary za palenie w piecu

Mimo pojawiających się niepokojących informacji o rosnącym poziomie zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, nadal wiele domów jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą pieców drewnianych i węglowych. Przepisy dotyczące ochrony środowiska w zakresie zanieczyszczeń są jednak surowe i egzekwowane, a palenie w piecu czymś innym niż dozwolone tworzywa, ...
Czytaj dalej