Czy żywotność paneli fotowoltaicznych to rzeczywisty problem?

Panele fotowoltaiczne używane obecnie na polskim rynku mają minimalną gwarantowaną żywotność obejmującą 25 lat. Nie oznacza to oczywiście, że gdy okres ten minie, sprzęt automatycznie się zepsuje. Eksperci oceniają, że z czasem wydajność paneli spada i pod koniec okresu gwarancyjnego może utrzymywać się na poziomie od 82 do 85%. Oznacza to, że rzeczywisty okres trwałości tego ważnego elementu instalacji może obejmować sporo ponad dwie dekady. Trwałość paneli zależy między innymi od ich typu, czyli mogą mieć na to wpływ właściciele przydomowych systemów.

Inwestycja w fotowoltaikę na lata?

Myśląc o przydomowym systemie fotowoltaicznym, trzeba brać pod uwagę koszty napraw i kontroli technicznych. Bardzo ważna jest też trwałość poszczególnych elementów. Mimo programów wsparcia, jakie istnieją w naszym kraju, zakup paneli wciąż jest sporym wydatkiem. W tym kontekście nie dziwi, że inwestorzy chcą wiedzieć, jak długo będą działać poszczególne moduły. Jak wspominaliśmy na wstępie, według producentów minimalna żywotność paneli to 25 do 30 lat. Zostało to wyliczone na podstawie testów i badań, ale analizy te przynoszą jeszcze inny wniosek. Oczekiwana trwałość systemu fotowoltaicznego zależy od przynajmniej kilku czynników.

Amorficzne panele fotowoltaiczne, znane również jako panele cienkowarstwowe, mają najkrótszą szacowaną żywotność ze wszystkich typów paneli słonecznych. Z drugiej strony to właśnie one najczęściej są objęte 25 letnia gwarancją. Niestety doświadczenie pokazuje, że już po dekadzie użytkowania ich wydajność potrafi spaść do 80% mocy wyjściowej.

Monokrystaliczne i polikrystaliczne panele fotowoltaiczne mają podobną żywotność i pozostają w pełni sprawne przez niemal cały okres gwarancji. Warto też zauważyć, że panele nie mają ruchomych części oprócz uchwytów. Taka budowa sprawia, że są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne w czasie standardowej eksploatacji.

Jak zadbać o panele?

Wydajność systemu z czasem spada, ponieważ chemikalia, jakimi pokryte są panele, ulegają powolnej degradacji. Najważniejsze części instalacji są dość odporne na awarie, jednak gdy coś się zepsuje potencjalnych przyczyn może być wiele. Do najczęstszych należą błędy montażu, transportu lub nieprzestrzeganie instrukcji użytkowania. Cały system fotowoltaiczny wymaga umiejętnej obsługi na każdym etapie działania. Szczególnie ryzykowny jest sam montaż paneli, dlatego warto zatrudnić do tego odpowiedniego specjalistę z doświadczeniem.

Tempo degradacji paneli może się różnić w zależności od marki. Sprzęt najlepszej jakości potrafi być nawet o 0,3% rocznie trwalszy od systemów gorszej jakości. Największe różnice między markami paneli dotyczą właśnie ich wydajności i jej spadku z biegiem czasu. Warto przy tym zauważyć, że ten element systemu bez względu na markę wymaga niewiele pracy związanej z konserwacją. Dla bezpiecznego funkcjonowania instalacji niezbędna jest za to kontrola techniczna przeprowadzana przynajmniej raz na rok.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.