Zwolnienie z podatku za zazielenienie nieruchomości

Ściana domu pokryta bluszczem

Kwestie ekologiczne stają się coraz ważniejsze i wpływają również na inwestorów budowlanych oraz właścicieli domów. Dzieje się tak szczególnie w sytuacji, gdy łączą się one z konkretnymi ulgami podatkowymi. Jedną z takich możliwości jest zwolnienie z podatku od nieruchomości za zazielenienie domu. To rozwiązanie nie jest jeszcze wszędzie dostępne, jednak z roku na rok zyskuje w naszym kraju na popularności. Sprawdźmy, jak skorzystać z ulgi i w jakich miastach jest to możliwe.

Budowanie w zgodzie z naturą

Czym jest zazielenienie budynku? Polega ono na umieszczeniu roślin na posesji przy ścianach albo dachu budynku. Wiele polskich miast pragnie w ten sposób upiększyć swoje ulice i uniknąć widoku gołego betonu. Jest to więc rozwiązanie, które pozwala skorzystać podwójnie. Moda na ozdabianie nieruchomości roślinami przyszła do nas z zachodu.

Oczywiście nie chodzi tylko o względy estetyczne. Obecność roślin w miejskim ekosystemie pomoże zadbać o lepszą jakość i czystość powietrza. Będzie pomocna również w walce ze zmianami klimatycznymi. Wpłynie to także korzystnie na żyjące w mieście owady czy ptactwo.

Zielone elewacje to prawdziwe filtry dla miejskich zanieczyszczeń. Co więcej dzięki roślinom znacznie łatwiej utrzymać odpowiedni temperaturę na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Pomoże to uniknąć skrajnych upałów i mrozów. Odpowiednio zaprojektowane tereny zielone to również ochrona przed wiatrem, wilgocią i hałasem. Roślinność działa w tym przypadku jak izolacja akustyczna.

Przez lata w Polsce istniał silny trend stawiający funkcjonalność w przestrzeni miejskiej na pierwszym miejscu. Przez to wycinano drzewa czy likwidowano trawniki, by stworzyć miejsca parkingowe. Beton i szkło na długo zdominowały ulice. Na szczęście to podejście się zmienia. Wpływa to nie tylko na wspomniane już wsparcie podstawowych ekosystemów, dzięki temu miasta zaczynają też po prostu wyglądać lepiej.

Jak skorzystać z ulgi?

Pierwszym miastem, które zapewniało mieszkańcom ulgę od podatków za zazielenienie, są Katowice. Właściciele domów i zielonych posesji mogli nie płacić podatku od nieruchomości już w zeszłym roku. Każda rada miasta, która uchwali dla swoich mieszkańców tego typu ulgę, musi ustalić zasady jej przyznawania. W Katowicach, aby z niej skorzystać, należy zazielenić fasadę budynku zakorzenionymi roślinami pnącymi, na przykład bluszczem. Można też stworzyć ogród na dachu lub zazielenić którąś ze ścian. Ważne, aby roślinność obejmowała powierzchnię użytkową.

W przypadku właścicieli domów zazielenić można posesję, tworząc wokół domu ogród. Dodatkowym atutem nie tylko estetycznym będzie zadbanie również o elewację domu lub którąś z jej ścian. Zielone posesje to temperatura niższa latem i wspieranie różnorodności. Dla domowników ważna może okazać się też skuteczna ochrona przed hałasem. Korzyści jest sporo, a tą odczuwalną od ręki będzie ulga dla budżetu i to właśnie ona może przekonać najwięcej z nas, by zadbać o zielone posesje już dziś.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.