Wady mieszkania w domu

Drewniana figurka domu oglądana przez lupę

Własny dom – to marzenie wspólne dla bardzo wielu osób. Jednak praktyka pokazuje, że część z nich nie zdaje sobie sprawy z wszystkich aspektów zasiedlania takiego lokum. Z czasem okazuje się, że dom posiada nie tylko zalety, takie jak więcej przestrzeni, ale też wady. Czasami też bywa tak, iż to, co uważaliśmy za cechę zamieszkania w domu, tak naprawdę szybciej znajdziemy w bloku lub apartamentowcu. Zastanawiasz się, o czym tu konkretnie piszemy? Zapraszamy do lektury – poniżej znajdziesz listę 5 najważniejszych wad mieszkania w domu!

1. Więcej obowiązków. Jako właściciel domu musisz samodzielnie zajmować się utrzymaniem terenu wokół budynku, naprawami i konserwacją. Oczywiście możesz to zlecić, ale wiąże się to z ponoszeniem dużych kosztów. Jeśli nie dysponujesz niewyczerpanym budżetem, na pewno sporą część rzeczy lub nawet wszystkie będziesz wykonywać samodzielnie. Nie jest źle, jeśli lubisz taki sposób spędzania wolnego czasu, jeżeli jednak preferujesz błogie lenistwo, a ogrodnictwo i majsterkowanie nie są twoim wymarzonym hobby, szybko się przekonasz o złych stronach zamieszkiwania w domu.

2. Więcej kosztów – koszty utrzymania domu, takie jak rachunki za media, opłaty za ogrzewanie i podatek od nieruchomości, są zwykle wyższe niż w przypadku mieszkania. Piszemy “zwykle” ponieważ koszty administrowania mieszkaniami wciąż szybko rosną i lokal z 4 czy 5 pokojami często wymaga odprowadzania co miesiąc sporej kwoty w ramach czynszu. Jednak w domu niekoniecznie uda ci się zredukować wydatki. Bardzo dużo zależy od tego, jaki jest standard energetyczny budynku – jeśli to nowoczesna, oszczędna konstrukcja, to nie wydasz dużo na ogrzewanie. W przeciwnym razie rachunki mogą cię przykro zaskoczyć. Do tego dorzuć większe opłaty za prąd, bo masz więcej pomieszczeń do oświetlenia, a często też oświetla się posesję. A co z podlewaniem ogrodu? To kolejne rachunki!

3. Mniej prywatności – jeśli mieszkasz w domu, zazwyczaj utrzymujesz bliższe stosunki z sąsiadami, co może prowadzić do braku prywatności. W tej kwestii oczywiście wszystko zależy od charakteru okolicy oraz samej nieruchomości. W starych blokach mieszkania są drzwi w drzwi, przez co cały czas wpadasz na sąsiadów. W nowych apartamentowcach klatki często zaaranżowane są tak, że nie będziesz znał nikogo z osób, które mieszkają wokół ciebie. W przypadku domu, w gęstej zabudowie, raczej nie ma takiej możliwości. Z sąsiadami połączą cię nie tylko wspólne ogrodzenia, ale też sprawy administracyjne, a czasami – konflikty.

4. Mniej bezpieczeństwa – mieszkanie w bloku często jest bezpieczniejsze niż mieszkanie w domu, ponieważ jest bardziej odseparowane od otoczenia. To dotyczy oczywiście bloków, gdzie są nowoczesne domofony oraz drzwi antywłamaniowe. Zazwyczaj tam nie trafia nikt niepowołany nawet na klatkę. W domu oczywiście też można dbać o bezpieczeństwo otoczenia, chociażby instalując monitoring i alarm. Jednak dom posiada pewne cechy, które czynią go bardziej podatnymi na włamania – po pierwsze bardziej przyciąga, bo kojarzy się z dobrobytem, po drugie jeśli lokatorów nie ma w domu, raczej nikt nie zauważy, że intruz próbuje się dostać do środka.

5. Mniej opcji mieszkaniowych – jeśli chcesz mieszkać w domu, masz mniej opcji do wyboru niż w przypadku mieszkania w bloku, ponieważ jest ich po prostu mniej na rynku. Ta wada dotyczy tylko osób, które dopiero szukają miejsca do zamieszkania, jednak jest istotna. W wielu lokalizacjach dużo łatwiej znaleźć mieszkanie. Do tego dochodzi cena – jeśli chcesz mieć dom w mieście, do tego z ogrodem, wydatek będzie ogromny. Często będzie to dwukrotność lub nawet trzykrotność tego, co byś zapłacił za duże mieszkanie.

6. Mała elastyczność w dysponowaniu majątkiem – z tego względu, że dom dużo kosztuje, w razie potrzeby będzie ci go trudniej sprzedać niż mieszkanie. Fakt – duże mieszkania też nie są zbyt chodliwe, jednak nadal łatwiej znaleźć na nie klienta. Problem ten nie występuje, jeśli masz zadbany dom w dobrej okolicy, jednak ta zasada działa w przypadku wszystkich nieruchomości i te o najlepszych parametrach zawsze łatwo i szybko się sprzedaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.