Sytuacja na rynku domów dosyć stabilna

Domy jednorodzinne na rynku wtórnym są drogie, ale ich ceny nie rosną tak dynamicznie, jak ceny mieszkań. Pod koniec roku sytuacja na rynku domów była stabilna, a zmiany w porównaniu do III kwartału były niewielkie.

Ceny mieszkań rosły w 2023 roku bardzo dynamicznie. Główną przyczyną był program wsparcia w zakupie pierwszego mieszkania Bezpieczny Kredyt 2%. Mimo że można nim było sfinansować również zakup domu, to ze względu na limit kwoty kredytu, nie cieszył się dużą popularnością w przypadku domów jednorodzinnych.

Za pomocą Bezpiecznego Kredytu 2% były kupowane głównie domy o mniejszej powierzchni i tańsze oraz zlokalizowane na mniejszych rynkach. Właścicieli zmieniły domy w najbardziej atrakcyjnych cenach, jednak jest to niewielka liczba transakcji w porównaniu do całego rynku. Dzięki temu, że popyt na domy nie wzrósł tak gwałtownie, jak na mieszkania, to ceny nieruchomości pozostały na stabilnym poziomie.

Ceny wysokie, ale stabilne

Według raportu Nieruchomosci-online.pl w IV kwartale zeszłego roku niewielkie wzrosty średnich cen ofertowych domów miały miejsce w większości miast wojewódzkich, ale tylko w dwóch z nich zmiany były bardziej odczuwalne. W ceny domów w Białymstoku wzrosły o 7,5 proc. w porównaniu do III kwartału, a w Toruniu o 8,1 proc.

W pozostałych miastach wojewódzkich zmiany cen w IV kwartale roku w porównaniu do ofert z III kwartału były zdecydowanie niższe. W przypadku domów  w Olsztynie i w Szczecinie kwoty oczekiwane przez sprzedających były o 4 proc. wyższe. Natomiast w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Opolu i Zielonej Górze różnica nie była wyższa niż 1-2 proc.

Bardzo stabilnie zachowywał się rynek domów we Wrocławiu, w Łodzi, Poznaniu, Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim. W przypadku tych miast wojewódzkich kwartalna zmiana była niższa niż 1 proc. W kilku lokalizacjach zanotowano też spadek średnich cen, jakie pojawiają się w ogłoszeniach dotyczących sprzedaży domów. W Rzeszowie spadek wyniósł 1 proc., w Bydgoszczy 1,5 proc., natomiast w Kielcach w IV kwartale w porównaniu do poprzedniego kwartału ceny spadły o prawie 4 proc.

Analitycy serwisu Nieruchomosci-online.pl wskazują, że tylko w czterech stolicach województw ceny rosły nieprzerwanie przez ostatnie trzy kwartały. Był to Kraków, Warszawa, Toruń i Opole.

Podaż również na stabilnym poziomie mimo sezonowości

W IV kwartale zazwyczaj spada zainteresowanie zakupami domów i sytuacja taka utrzymuje się aż do wiosny. Podobnie było w 2023 roku. Nieruchomosci-online.pl szacują, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku zainteresowanie zakupem domu było o około 19 proc. mniejsze niż w III kwartale. Różnica jest większa niż w poprzednich latach, co może być spowodowane większym zainteresowaniem w okresie od lipca do września, które częściowo było napędzane kredytem z dopłatami.

Największym zainteresowaniem cieszą się domy w cenie do 1 mln złotych, relatywnie nowe, estetycznie urządzone, z nowocześnie zaaranżowaną przestrzenią w domu oraz na działce. Coraz większą uwagę przykładamy też do kosztów utrzymania, więc większą popularnością cieszą się domy zużywające mniej energii i wyposażone w ekologiczne źródła ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.