Ogrodowe rośliny odstraszające owady

Przydomowy ogród może dawać nam wiele radości i być wyjątkową ozdobą posesji. Ogrody kwiatowe, ziołowe lub owocowo-warzywne powstają coraz częściej również na działkach czy przy domach letniskowych. Dobrze utrzymany i przemyślany ogród cieszy oko i może przynieść nam satysfakcjonujące plony. Jeśli jednak posadzimy w nim odpowiednie rośliny, będzie też naturalną żywą tarcza przed uciążliwymi insektami, takimi jak komary, osy czy pajęczaki.

Lawenda

Nie tylko wyjątkowo pięknie kwitnie, ale też skutecznie odstrasza komary i kleszcze. Jej intensywny, słodki zapach wyjątkowo mocno czuć wieczorem, gdy część dokuczliwych owadów jest szczególnie aktywna. Lawendę można posadzić blisko miejsca przydomowych spotkań lub postawić w donicach na ganku. Jest niestety lubiana przez pszczoły i osy, co warto brać pod uwagę, szukając odpowiedniego miejsca. Lawenda lubi słońce, ale wymaga też regularnego podlewania. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Mięta

Zioło, które ze względu na swój intensywny zapach nie jest lubiane przez dużą część owadów, w tym pająków. Krzewiąca się mięta skutecznie odstrasza też komary, mrówki czy muchy. Nie jest przy tym rośliną zbyt wymagającą i łatwo się rozrasta. Warto jej zostawić w ogrodzie sporo miejsca i nie zapomnieć o regularnym podlewaniu. Zioło to nie lubi też zbyt intensywnej ekspozycji na słońce. Aby było zdrowe i intensywnie pachniało, warto je posadzić na nieco zacienionych grządkach. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych rodzajów mięty, którą latem można wykorzystać do napojów, deserów czy parzyć jak suszoną, sklepową wersję ziołowej herbatki.

Kocimiętka

Jeśli wolimy, by w ogrodzie odwiedzały nas koty zamiast komarów, to koniecznie powinniśmy wzbogacić go o tę roślinę. Znakomicie odstrasza najbardziej dokuczliwe insekty oraz nie jest zbyt wymagająca w uprawie. Niektóre jej odmiany pięknie kwitną, stanowiąc oryginalną ozdobę ogrodu. Kocimiętka najczęściej uprawiana jest jako roślina doniczkowa, ale w sezonie letnim znakomicie poradzi sobie też na zewnątrz.

Pelargonia

Choć roślina ta pełni przede wszystkim funkcję ozdobną, jej obecność znakomicie chroni ogród przed uciążliwymi meszkami. Kwiaty w różnych kolorach pojawiają się w ogrodach i na tarasach już w końcówce maja i potrafią cieszyć oko do września. Pelargonie uwielbiają słońce i świetnie poradzą sobie na mocno nasłonecznionych parcelach. Do zdrowia potrzebują regularnego nawożenia i podlewania. Za opiekę odwdzięczają się szybkim wzrostem i coraz gęściej sypiącymi się kwiatami, których zapach tak skutecznie odstrasza meszki.

Bazylia i tymianek

Duet popularnych ziół, które przydadzą się w kuchni, może nas znakomicie chronić przed komarami i kleszczami w przydomowym ogrodzie. Świeża bazylia wytwarza subtelny zapach, za którym nie przepadają insekty. Za to olejek tymiankowy to znany sposób na kleszcze. Obecność tych ziół w jednym ogrodzie łatwo sprawi, że uciążliwych gości będzie mniej. Ich dodatkowym atutem jest prosta uprawa i niewielkie wymagania, jeśli chodzi o jakość gleby. Obie rośliny pochodzą z Południa – nic więc dziwnego, że dobrze znoszą słoneczne lata. Trzeba je tylko często podlewać.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.