Mur pruski – elewacja domu

Elewacja domu kreuje jego charakter. Wykonanie jej w stylu muru pruskiego wymaga ogromnej precyzji, dlatego też należy zaangażować do tego sprawdzoną i doświadczoną ekipę budowlaną.

mur pruski

bigstockphoto.com/GKordus

Warto stworzyć projekt elewacji domu, który pozwoli na precyzyjne określenie warstwy styropianu, by ocieplone ściany skutecznie chroniły dom przed utratą energii. W pierwszej kolejności do ścian zewnętrznych należy przykleić płyty styropianowe z wykorzystaniem zaprawy w systemie bezspoinowym. W płytach należy przygotować otwory, w których umiejscowione zostaną deski, w taki sposób, aby po ostatecznym wykończeniu elewacji tynkiem bądź inną okładziną tworzyły z tynkiem jedną płaszczyznę.

 

Na płytę styropianową nakłada się zaprawę klejącą i siatkę (z włókna szklanego), dzięki czemu powstaje siatka zbrojeniowa. Przed montowaniem desek nakłada się podkładową masę tynkarską, odpowiednio dobraną do stosowanego tynku. Następnie deski mocowane są za pomocą metalowych kotew do styropianu i z wykorzystaniem tulejek dystansowych. Do muru pruskiego zaleca się wykorzystanie desek sezonowanych z klejonego drewna, poddanego impregnacji przed zamontowaniem. Szczeliny, które pojawiają się po zamontowaniu desek, miedzy styropianem a deską, należy wypełnić masą uszczelniającą (tj. np. silikon sanitarny).

Ostatnim etapem przy tworzeniu elewacji typu mur pruski jest tynkowanie. Po zabezpieczeniu folią malarską układa się cienkowarstwową wyprawę tynkarską (na zagruntowanej podkładową masą tynkarską warstwie zbrojonej). Specjaliści zalecają obłożenie przestrzeni między deskami płytkami klinkierowymi. Aby dobrze je umocować, należy wykorzystać klej wysokoelastyczny. Z kolei do wypełnienia szczelin, stosuje się elastyczna fugę. W celu zamaskowania metalowych wkrętów, można zastosować drewniane kołki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.