Drewniana podłoga w domu

parkiet

wabeno/bigstockphoto.com

Drewno to naturalny surowiec, który doskonale nadaje się na podłogę do domu. Istnieje wiele rodzajów posadzek z drewna. Atutem podłóg drewnianych jest łatwość ich utrzymaniu w czystości i komfort użytkowania. Ponadto deski doskonale komponują się ze wszystkimi wnętrzami.

Do tradycyjnych podłóg wykonanych z drewna zalicza się parkiet. Układa się go z deszczułek (klepek) o długości od 25 do 50 centymetrów i szerokości od 4 do 8 centymetrów. Grubość klepek wynosi 2 centymetry. W zależności od rodzaju klepek można ułożyć parkiet: tradycyjny, dekoracyjny czy lamelowy. Prawidłowe ułożenie parkietu wymaga dużego doświadczenia, dokładności i wiedzy, ponieważ bardzo łatwo można popełnić błąd. Zaletą parkietu jest gruba warstwa drewna, co pozwala na wielokrotne cyklinowanie.

Parkiet uproszczony, inaczej mozaika, wykonany jest z niewielkich deszczułek, które są naklejone na papier lub siatkę. Deszczułki mają najczęściej wymiary 12-16 centymetrów długości, 2,2 centymetra szerokości i około 8 milimetrów grubości i tworzą płyty o rozmiarach 64 x 32 centymetry. Mozaiki układa się na betonie bądź gładzi cementowej. Interesującym rozwiązaniem jest łączenie w jednej mozaice kliku gatunków drewna.

Do często wykorzystywanych, choć kosztownych rozwiązań w zakresie drewnianych podłóg jest deska podłogowa, która produkowana jest z litego drewna. (Można dostać także deski z klejonego drewna). Ich grubość wynosi od 14 do 30 milimetrów, zaś krawędzie mogą być gładkie, albo przystosowane do łączenia na wpusty i wypusty. Dostępne są także deski z rowkowanymi spodami, które poprawiają wentylacje posadzki ułożonej na płaskim podłożu. Warto pamiętać o tym, że nieumiejętne położenie desek sprawi, że będą one skrzypieć podczas użytkowania. Ponadto w desce podłogowej mogą się tworzyć szpary. Jednakże dzięki odpowiedniemu ułożeniu mogą optycznie wydłużyć lub poszerzyć pomieszczenie.

Jednym z częstych rozwiązań jest inwestowanie w panele podłogowe, które składają się najczęściej z trzech warstw. Panele są łatwe w montażu i nie wymagają już cyklinowania ani malowania. Większość drewnianych paneli została już fabrycznie oszlifowana i polakierowana. Panele montowane są za pomocą specjalnych zatrzasków bądź kleju. Nie można ich jednak odnawiać.

Wybór drewnianej podłogi zależy od rodzaju i wielkości wnętrza. Drewno, jako naturalny surowiec doskonale „odnajduje” się w każdej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.