Chcesz za kilka lat zbudować lub kupić dom? Zastanów się nad Kontem Mieszkaniowym

Dziesiątego lipca br. wszedł z życie drugi filar programu Pierwsze Mieszkanie – Konto Mieszkaniowe. Produkt ten skierowany jest do osób, które za kilka lat planują kupić dom lub zacząć jego budowę i do tego czasu pragną na ten cel regularnie odkładać oszczędności na koncie z atrakcyjnym oprocentowaniem oraz zyskać przy tym dodatkową premię.

Jak będzie działać Konto Mieszkaniowe?

Konto Mieszkaniowe to zobowiązanie do systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe przez okres maksymalnie 10 lat. Mogą je założyć osoby pomiędzy 13 a 45 rokiem życia, które nie posiadają i nie posiadały w przeszłości własnej nieruchomości mieszkaniowej. Wyjątek od tej reguły stanowią rodzice posiadający nieruchomość, o ile spełniają ustawowe limity metrażowe, tj. lokal nie większy niż 50 mkw. z dwójką dzieci. Przy trójce dzieci metraż mieszkania nie może przekroczyć 75 mkw., a w przypadku czwórki – 90 mkw. W ciągu roku kalendarzowego na takim koncie będzie trzeba odkładać regularnie od 500 do 2000 zł miesięcznie (nie mniej niż 11 wpłat rocznie). Bank co miesiąc będzie dopisywał do salda odsetki brutto, nie naliczając przy tym podatku Belki. Podatek Belki płaci się od zysków kapitałowych i jego stawka w Polsce wynosi 19%. Kolejną zaletą Konta Mieszkaniowego jest fakt, że za każdy rok oszczędzania będzie naliczana premia mieszkaniowa, wypłacana z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Wskaźnik tej premii zależny będzie w każdym kolejnym roku od wysokości inflacji lub wzrostu średniej ceny za 1 mkw. mieszkania w minionym roku (wybierana będzie wartość wyższa, tj. korzystniejsza dla oszczędzającego). Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać premię należy spełnić pewne warunki. Przez minimum 3 lata należy wykonać co najmniej 11 przelewów rocznie na kwotę nie mniejszą niż 500 zł. Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione to konto zostanie zamienione w lokatę, podobnie jak w przypadku wcześniejszej wypłaty oszczędności z konta, bez prawa do premii, a od odsetek zostanie naliczony podatek Beli. Przelew wyższy niż limit (2000 zł) nie pozbawi oszczędzającego prawa do premii, ale nadwyżka zostanie przekazana na lokatę lub zwykły rachunek bankowy.

Ile można zaoszczędzić na tym koncie?

Ciężko zerojedynkowo określić wysokość oszczędzonej kwoty, ale z najnowszych wyliczeń Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że przykładowo, osoba odkładająca 1000 zł co miesiąc przez pierwsze 3 lata oszczędzania otrzyma od państwa łącznie ok. 5,3 tys. zł premii. Po pięciu latach suma ta wynosić może niecałe 12 tys. zł, zakładając inflację na poziomie 9,6%. Oczywiście jest to jedynie przykład, a wyliczenia różnią się od siebie w zależności od osób, które je przygotowują. Dodatkowo dochodzi bowiem wiele zmiennych, które są trudne do przewidzenia przez ekspertów na dzień dzisiejszy. Niezależnie od tych wyliczeń Konto Mieszkaniowe jest dobrym rozwiązaniem dla osób planujących zakup bądź budowę domu, ponieważ motywuje do systematycznego oszczędzania środków na ten cel i pozwala uzyskać od państwa premię.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.