Zakup działki pod budowę domu – podstawowe zasady

Budowanie domu rozpoczyna się do wyboru odpowiedniej działki. Trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów, aby później tej decyzji nie żałować. Poniżej kilka zasad, które warto zastosować.

Czy istnieje działka idealna? Jeśli by spytać o to osobę z branży budowlanej, to z pewnością powie, że jest to kwadrat lub prostokąt o bokach zbliżonej długości, o powierzchni ok. 1000 m2, położony na płaskim terenie. Gdyby to samo pytanie zadać inwestorowi, prawdopodobnie powiedziałby, że ma być położona w pięknej okolicy, z ładnym widokiem, blisko miasta, ale jednocześnie zapewniająca prywatność. Dobrze, gdy wszystkie te cechy da się połączyć, jednak nie zawsze jest to możliwe. Na co więc zwrócić uwagę wybierając działkę pod budowę domu?

1. Położenie

Odpowiednie położenie działki jest kwestią indywidualną i zależy od upodobań kupującego. Dla jednych atrakcyjna będzie ta położona w graniach administracyjnych miasta, dla innych grunt pod lasem, ale dobrze z miastem skomunikowany. Wybierając lokalizację należy, poza względami estetycznymi, brać pod uwagę również odległość działki od pracy, szkoły, punktów usługowych itp. Im bardziej „miejskie” życie prowadzimy, tym bliżej miasta powinna być położona, aby nie tracić codziennie kilku godzin na dojazdy.

2. Media

Bliskość przyłączy sieci energetycznej, gazowej i wodociągowej wpłynie nie tylko na czas budowy, ale i jej koszt. Im dalej od nich działka jest położona, tym większe będą koszty podłączenia, a czasem może się to okazać niemożliwe. Wówczas trzeba będzie pomyśleć o samowystarczalnych rozwiązaniach, np. przydomowej oczyszczalni ścieków, czy panelach słonecznych, jednak to również dodatkowe wydatki, z którymi należy się liczyć.

3. Plan zagospodarowania przestrzennego

Przed zakupem działki należy sprawdzić we właściwym urzędzie gminy, jak wygląda plan zagospodarowania danego terenu, oraz czy budowa domu rodzinnego będzie w ogóle w tym miejscu możliwa. Nie polegajmy przy tym na zapewnieniach sprzedającego, sprawdźmy tę kwestię osobiście, by nie okazało się, że kupiliśmy kawałek ziemi, na którym nie można postawić budynku mieszkalnego.

4. Droga dojazdowa

Problem ten dotyczy działek położonych na odludnych terenach, gdzie brak jest jeszcze pełnej infrastruktury. Jest to kwestia o tyle ważna, że droga, która do działki prowadzi, może się okazać własnością prywatną. A jeśli nie uda się dogadać z jej właścicielem, wówczas konieczne będzie ustanowienie służebności przejazdu (tzw. droga konieczna) na drodze sądowej.

5. Księga wieczysta

Jest to zbiór informacji o nieruchomości, o jej dokładnej powierzchni, właścicielu, a także prawach osób trzecich, które ją obciążają lub o wszczętych w stosunku do niej postępowaniach egzekucyjnych. Rejestr ksiąg wieczystych jest jawny i dostępny online, mając numer księgi wieczystej od sprzedającego, można te dane samodzielnie i bezpłatnie sprawdzić.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.