Wciąż rosną ceny działek budowlanych

Pandemia napędziła popyt na działki budowlane. Można zaobserwować stale rosnące zainteresowane zakupem ziemi pod budowę domu jednorodzinnego. Ludzie mają dość obostrzeń dotyczących poruszania się i tęsknią za swobodą, której brakuje w małych, ciasnych mieszkaniach. Obecnie coraz więcej osób chce mieć własny kawałek ziemi i nie odstraszają ich wciąż rosnące ceny, które są z kolei nakręcane przez duży popyt.

Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?

Obecnie trwa duży boom na działki. W której gminie działki są najdroższe, a w której ceny często bywają okazyjnie? Z analizy przeprowadzonej przez portal nieruchomości-online.pl wynika, iż w ubiegłym roku najwyższe ceny działek budowlanych notowało Mazowsze. Tu za 1 mkw. trzeba było zapłacić od 574 zł w gminie Michałowice (nie wskazano zależności dotyczących całkowitej powierzchni działki, uzbrojenia czy dokładnej lokalizacji), w gminie Piastów cena 1 mkw. wynosiła 784 zł, w gminie Ząbki 822 zł, a w gminie Izabelin 567 zł. Natomiast w gminach Marki i Pruszków koszt 1 mkw. wynosił poniżej 500 zł.

Z kolei w innych województwach najdroższe są działki w gminach atrakcyjnych turystycznie. Przykładowo w Zakopanem cena 1 mkw. działki w Zakopanem wynosi ok. 532 zł, a w Szczyrku – 493 zł.

Są jednak rekreacyjne i turystyczne regiony, w których można trafić na bardziej przystępne. Przykładowo w gminie Świeradów-Zdrój w Górach Izerskich (Karkonosze) za metr cena działki trzeba zapłacić średnio 113 zł, w Mikołajkach na Mazurach 115 zł, a w Rabce-Zdroju 117 zł. Z kolei działki nadmorskie w najniższej cenie można nabyć na terenie gminy Darłowo (100 zł za mkw.), Wejherowo (117 zł) i Kołobrzeg (185 zł). Zdecydowanie więcej trzeba zapłacić za działki w popularniejszych gminach nadmorskich – Rumi (322 zł za mkw.) i Władysławowie (353 zł za mkw.).

Ich przeciwieństwem są działki w gminach w województwie lubuskim i podkarpackim. Na przykład za w gminie Chorkówka (woj. podkarpackie) za metr działki trzeba zapłacić średnio 36 zł, a w gminie Lubiszyn (lubuskie) 37 zł. Nieco więcej, ponad 40 zł kosztuje 1 mkw. działki w gminie Osina (zachodniopomorskie) i w gminie Grudziądz (41,6 zł za mkw.).

Przez wirusa swoje podwórko w cenie

Tanie działki są jednak wyjątkiem, bowiem można zaobserwować zarówno skokowy wzrost cen, jak i zainteresowania działkami. Według Michała Kurczyckiego, dyrektora generalnego portalu Nieruchomosci-online.pl, od przełomu marca i kwietnia liczba użytkowników portalu poszukujących działek znacznie się zwiększyła.

Największą popularnością w większości województw cieszyły się działki od 8 do 25 arów. Klienci najchętniej kupują działki na obrzeżach miast, z dobrą komunikacją, dostępem do mediów, z bezpośrednim dostępem do drogi publicznej, a także w pobliżu rozwiniętej, lokalnej infrastruktury, takiej jak szkoła, przedszkole czy sklep. Często decydują się na kupno dużo droższej działki, jednak zlokalizowanej w bliskim sąsiedztwie jeziora.

Porównując z wysokimi cenami mieszkań budowa domu i kupno nawet coraz droższych działek jest nadal dobrą finansową alternatywą kupna mieszkania. Działki budowlane sprzedają się w ostatnim czasie jak ciepłe bułeczki. Klienci wolą zbudować nawet mały dom, niż gnieździć się w ciasnym i drogim mieszkaniu w bloku. Zmieniające się potrzeby, w tym chęć posiadania własnego kawałka ziemi i wciąż wysoki popyt wpływają na to, że ceny działek nieustannie rosną.

Z raportu portalu Nieruchomosci-online.pl dowiesz się, >>gdzie kupić tanią działkę<<

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.