Wady i zalety domów szeregowych

Domy szeregowe to zyskujący na popularności model budownictwa rodzinnego. Zakorzenione w krajobrazach takich krajów jak Wielka Brytania coraz częściej pojawiają się także w polskich miastach i miasteczkach. Przed zakupem tego rodzaju nieruchomości warto jednak zastanowić się, jakie są wady i zalety mieszkania w domach szeregowych.

Plusy mieszkania w domach szeregowych

Domki szeregowe to doskonały kompromis pomiędzy domem jednorodzinnym a mieszkaniem w wysokim, masowym budownictwie. Ze względu na mniejszą potrzebną powierzchnię działki oraz niższe koszty budowy, są one dużo tańsze niż wolnostojące domy jednorodzinne i pozwalają zamieszkać w domu z osobnym wejściem, garażem i ogródkiem w cenie, która zwykle jest ekwiwalentem ceny dużo mniejszego mieszkania w bloku. Zwykle są one zlokalizowane na terenach miejskich lub na terenie dobrze zorganizowanych osiedli podmiejskich, dlatego nie wymagają przeprowadzki na tereny położone z dala od miast, przy jednoczesnym zachowaniu podmiejskiego klimatu i dostępu do infrastruktury miejskiej. Piętrowy układ domu daje możliwość podziału nieruchomości na część rodzinną i prywatną, a oddzielne wejście stwarza wrażenie większej prywatności, co z pewnością stanowi dużą zaletę.

Ujednolicony projekt elewacji wszystkich budynków w szeregu daje z kolei gwarancję zamieszkania w jednolitym, estetycznie otoczeniu. Dodatkową zaletą jest także dobrze zagospodarowana przestrzeń wspólna. Nie tylko wpływa ona na estetykę całego projektu, ale także sprzyja wytworzeniu się więzi między sąsiadami. Tworzenie się społeczności mieszkańców osiedla domków szeregowych daje szansę na wzajemną pomoc oraz rozkwit życia towarzyskiego. W zwartych grupach ludzie nierzadko czują się bezpieczniej niż w otwartej przestrzeni mieszkaniowej.

Czy mieszkanie w domku szeregowym ma jakieś wady?

Każdy medal ma dwie strony. Domy szeregowe posiadają także kilka wad, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o ich zakupie. Przede wszystkim należy wiedzieć, że projektuje się je jako pewną całość, dlatego można mieć niewielki wpływ na wygląd wnętrza. Szczególnie takie kwestie jak rozkład pomieszczeń są bardzo trudne do zmiany. Domy zbudowane na wąskich działkach są z konieczności rozplanowywane na kilku poziomach, dlatego mieszkańcy muszą nastawić się na codzienne, częste korzystanie z wysokich schodów wewnętrznych.

Bliskość sąsiadów, która z jednej strony może sprzyjać wytwarzaniu się poczucia więzi, wiąże się także z ograniczeniem prywatności. Mieszkańcy domków szeregowych i tak są w lepszej sytuacji niż mieszańcy bloków, jednak nadal jest to życie z sąsiadami za ścianą. Wiąże się to z dochodzeniem zza niej hałasów oraz z koniecznością zachowania ciszy nocnej. Minusem może być również to, że okna, ograniczone bocznymi ścianami budynku, są położone tylko z dwóch stron nieruchomości. Warto także pamiętać, że działki, które przylegają do szeregowców są zwykle sporo mniejsze od ogrodów przy domach jednorodzinnych i mogą się okazać za małe na konkretne potrzeby. Ponadto graniczą one bezpośrednio z ogródkami sąsiadów, więc warto pamiętać o kwestii ograniczonej prywatności.

Mieszkanie w szeregowcach ma zarówno zalety, jak i wady, dlatego warto pamiętać, że cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru lokum. Domki szeregowe stanowią pewien kompromis, jednak ich rosnąca popularność nie zwiastuje, aby był on dla Polaków dużą przeszkodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.