Karpiówka – sposób na pokrycie dachu

Dachówka karpiówka należy do najstarszych typów ceramicznych pokryć dachowych. Pojawiła się w średniowieczu. Jest to płaska, prostokątna dachówka, wyglądem przypominająca gont, który wyparła. Jej zakończenie (nosek) często jest owalne, zaś widoczna strona(lico) może być żłobiona lub gładka. Dachówka ta charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, umożliwia to pokrywanie powierzchni dachowych o wyjątkowo skomplikowanych kształtach.

dachówka karpiówka

Pusteblume55/Wikipedia

Okazuje się jednak, że pokrycie z dachówki karpiówki należy do ciężkich pokryć ceramicznych, ponieważ metr kwadratowy tego materiały może ważyć nawet 75 kilogramów. Standardowy wymiar dachówki wynosi 380 mm x 180mm. Można je mocować przy pomocy drutu, w zależności od kąta nachylenia połaci dachowych, a także samej ekspozycji dachu. (Zdeterminowane jest to regionem Polski, ułożeniem względem stron świata oraz wysokością nad poziomem terenu). Klasyczne montowanie dachówek odbywa się poprzez specjalnie wyprofilowany spód, który umożliwia zawieszenie na łacie. Wyprofilowanie, często zastępowane jest otworami. Wtedy dachówkowi są przybijane do łaty.

Producenci zalecają, aby na stromych dachach, czy też w miejscach, które są narażone na działanie wiatru, przybijać dachówki. Warto jednak pamiętać, że takie postępowanie utrudnia ewentualną ich wymianę w przypadku uszkodzenia.

Dachówki karpiówki posiadają różnorodny kształt. Typowe są zaokrąglone, lecz dostępne są także sześciokątne, segmentowane, łukowe, kościelne i gotyckie. Ich wymiar i kształt sprawia, że należą do najbardziej plastycznych spośród wszystkich dachówek. Faktura dachówki karpiówki cechuje się również dużą różnorodnością. Do najbardziej popularnych należy gładka. Dostępne są również chropowate, szczotkowate, a także czesane.

Dachówkę karpiówkę można układać pojedynczo lub podwójnie. Warto nadmienić, że pojedyncze krycie, nie gwarantuje całkowitej szczelności, dlatego też nie powinno być wykorzystywane do pokrywanie dachów domów mieszkalnych. Krycie podwójne (czy to w łuskę, czy w koronkę) w każdym przekroju poprzecznym ma dwie dachówki.

Jeden komentarz do “Karpiówka – sposób na pokrycie dachu

  1. Malgorzata pisze:

    Jakiej firmy jest ta cudowna kaypowka na tym zdjęciu powyżej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.