Jakie drzewa posadzić na małej posesji?

Wybór roślin na działkę nie należy do najłatwiejszych, a mały ogród w szczególności wymaga starannej selekcji drzew i krzewów. Wybór gatunków jest ogromny, a co roku pojawiają się nowe odmiany.

Planując nasadzenia na małej posesji, warto posadzić drzewa małe i średnie. Spośród bogactwa ogrodowej flory, wybór powinno opierać na walorach estetycznych i łatwym sposobie uprawy. Trzeba zaplanować miejsce zarówno na drzewa iglaste jak i liściaste, które wymagają odmiennych warunków. Dzięki odpowiedniej selekcji, ogród nabierze charakteru, podkreśli wygląd elewacji budynku czy pomoże zamaskować mankamenty konstrukcji. Rodzaj oraz wielkość roślin muszą być odpowiednio dobrane do miejsca na posesji.

Zastanawiając się nad wyborem drzew do małego ogrodu należy zwrócić szczególną uwagę na tempo wzrostu oraz maksymalną wielkość jaką może osiągnąć dany gatunek. Odmiany karłowate wymagają większej pracy, aniżeli drzewa wysokie. Jeśli nie zamierzamy spędzać przy pracach ogrodowych wiele czasu, to zdecydowanie wybór powinien paść na gatunki łatwe w uprawie, cechujące się dużą wytrzymałością. Warto pamiętać, że w małym ogrodzie rozmiar i kształt nasadzonych drzew trzeba często korygować. Wcześniej, już przy zakupie, należy więc zwrócić szczególną uwagę, które rośliny dobrze znoszą podcinanie.

Sosny to jedna z odmian, doskonale sprawdzających się na małej posesji. Gatunek ten nie wymaga żyznej gleby, jest łatwy w uprawie oraz dobrze znosi ciężkie warunki pogodowe (susza, mróz). Doskonałym wyborem będzie Limba czy odmiany Fastigiata wyróżniające się kolumnowym pokrojem i niebiesko-zielonymi igłami. Po upływie 10 lat odmiany te potrafią rozrosnąć się do ok. 4 metrów wysokości oraz metra szerokości. Jeśli chodzi o sosny karłowate to trzeba wspomnieć o kulistej sośnie Nana, dorastającej do 3 metrów. Kolejny mikrus to sosna pospolita Kluis Pyramid, która osiąga maksymalnie metr wysokości. Natomiast gatunkiem nie dorastającym do tych rozmiarów jest sosna bośniacka Schmidtii (65-80 cm wysokości).

Brzozy natomiast to drzewa, które dobrze rosną w ubogiej ziemi, potrzebują natomiast słonecznego stanowiska. Większość brzóz brodawkowatych nie wymaga specjalnej pielęgnacji i jest gatunkiem łatwym w uprawie. Dobrym wyborem będzie również odmiana Youngii, charakteryzująca się zwisającymi gałęziami oraz parasolowatej koronie (dorasta do 4 metrów wysokości). Brzozy doskonale wkomponują się w otoczenie oczka wodnego, gdyż gatunek ten lubi wilgotne otoczenie.

Głóg dwuszyjkowy to popularne drzewko do małego ogrodu. Ogrodnicy docenili ten gatunek za sprawą walorów dekoracyjnych. Wiosną obficie zakwita, a jesienią uatrakcyjni działkę czerwonymi owocami. Osiąga wysokość w do czterech metrów i ma niewielkie wymagania glebowe.

Jarząb pospolity, czyli popularna jarzębina, znakomicie sprawdzi się na małym obszarze. Ciekawie wygląda zwisająca odmiana Pendula, wyróżniająca się powyginanymi w dół konarami. Wiosną przepięknie kwitnie na biało, z kolei jesienią przyozdobi ogród ceglasto-czerwonymi owocami, które przezimują na drzewie. Jarzębiny dobrze radzą sobie w każdej glebie, a co istotne, dobrze rosną na zacienionych stanowiskach.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.