Garaż w bryle budynku czy osobno?

Kiedy chcemy rozpocząć budowę domu, często zastanawiamy się, czy lepiej wybrać projekt, gdzie garaż jest wolnostojący czy taki z garażem w bryle budynku. Porównujemy wady i zalety obu rozwiązań i podpowiadamy, co wybrać.

Jedną z największych zalet mieszkania w domku jednorodzinnym jest to, że wreszcie mamy, gdzie parkować samochód i nie musimy się martwić o dostępność miejsca pod blokiem. Niezależnie, czy w rodzinie mamy jedno auto i więcej, jeszcze przed rozpoczęciem umowy warto zastanowić się, gdzie będziemy parkować pojazdy.

Parkowanie w garażu jest dużo lepszym rozwiązaniem niż pozostawianie auta na podwórku. Zalet jest wiele, ale najważniejsze z nich są takie, że samochód aż tak się nie brudzi, zmniejszamy ryzyko jego kradzieży i nie musimy skrobać szyb po mroźnych nocach, tylko od razu możemy ruszyć w trasę.

Już na etapie wyboru projektu domu, musimy zdecydować, czy chcemy mieć garaż wolnostojący, czy jednak taki, umieszczony w bryle domu.

Garaż w bryle budynku

Dużo częściej inwestorzy decydują się na garaż połączony z domem. Jest to wygodne rozwiązanie, szczególnie podczas mroźnej lub deszczowej pogody. Wjeżdżamy autem do garażu, a potem nawet się nie ubierając, możemy wkroczyć prosto do domu. Łatwo również wrócimy po zostawione w samochodzie przedmioty czy przyniesiemy zakupy do kuchni.

Garaż wolnostojący

Natomiast zaletą garażu wolnostojącego jest to, że możemy wygospodarować w nim o wiele więcej miejsca. Nie tylko schowamy tam auto lub dwa, ale również mamy miejsce na przechowywanie rowerów, kosiarki, sprzętu ogrodniczego czy mebli ogrodowych.

To rozwiązanie jest odpowiednie również dla osób, które potrzebują dodatkowej przestrzeni na zajęcia, niekoniecznie pożądane w domu. Dobrym tego przykładem jest warsztat. Osoby, które lubią majsterkować, mogą urządzić sobie takie miejsce w garażu, z dala od domu. Mogą w spokoju oddawać się swojej pasji, jednocześnie nie przeszkadzając innym domownikom.

Który garaż warto wybrać?

Oczywiście to, czy wybierzemy garaż w domu, czy poza nim, zależy od naszych osobistych preferencji. Warto jednak głównie kierować się wielkością działki oraz tym, co chcemy w garażu przechowywać. Jeśli mamy małą działkę, to lepiej sprawdzi się garaż w bryle budynku. Oszczędzamy miejsce i możemy wygospodarować dodatkową przestrzeń nad garażem np. na dodatkowy pokój.

Jeżeli natomiast mamy więcej dostępnej powierzchni, a mamy kilka samochodów albo sporo sprzętów do schowania poza domem, to lepszy będzie garaż wolnostojący. Warto jednak wtedy pamiętać, aby wybrać taki projekt, aby garaż idealnie pasował do domu.

Garaż wolnostojący jest także droższy w budowie, bo pod względem kosztów jest to mały domek, który potrzebuje fundamentów, ścian, dachu, drzwi czy okien. Przed wyborem warto więc sobie przekalkulować, na co faktycznie nas stać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.