Filtr powietrza w domu

Każdy wie, że do życia potrzebny jest oddech. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest jakość wdychanego powietrza. A w Polsce niestety nie ma się czym pochwalić – jest mocno zatruta przez smog i inne szkodliwe substancje. Na tle Europy nasz kraj wypada bardzo słabo, jeżeli chodzi o zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Zadbaj o to, abyś chociaż w domu mógł bez strachu oddychać pełną piersią i zainwestuj w oczyszczacz powietrza z odpowiednim filtrem.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

To rewelacyjne urządzenie pozwala na usunięcie z powietrza wszystkich zanieczyszczeń. Włączone do prądu zaczyna wciągać je, filtrować i wypuszczać z drugiej strony – już czyste. Używając oczyszczacza powietrza pozbywasz się:

  • trującego smogu,
  • kurzu,
  • drobnoustrojów,
  • roztoczy,
  • nieprzyjemnych zapachów.

 

Przefiltrowane powietrze jest bardzo korzystne dla zdrowia i samopoczucia. Nie trzeba chyba wspominać jak negatywne skutki może przynieść organizmowi ciągłe wdychanie do płuc rakotwórczych substancji unoszących się wokół.

Filtr powietrza – jak często wymieniać?

Właściwie odpowiedź powinna być prosta – co parę godzin, dni, miesięcy. Niestety, nikt nie określi co ile czasu powinieneś dokładnie wymieniać filtr, aby oczyszczacz działał poprawnie. Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak częstotliwość użytkowania czy też miejsce zamieszkania (inaczej będzie w dużym mieście a inaczej, jeżeli mieszkasz na wsi). Sprawdzaj zatem często stan filtra i w zależności od jego zużycia – decyduj o wymianie. Zgodnie z zaleceniami powinna ona nastąpić po około 6-12 miesięcy regularnego użytkowania. W tzw. „międzyczasie” powinieneś natomiast porządnie go czyścić.

Jaki filtr wybrać do oczyszczacza powietrza?

Istnieje sporo różnych rodzajów filtrów. Możesz wybierać różne, choć bardzo popularny a zarazem dość skuteczny jest filtr HEPA. Eliminuje on główne składniki smogu, bez problemu pozbywa się bakterii (wirusów niestety nie), pleśni, kurzu czy też roztoczy, co dla alergików jest bardzo istotne. Jednak niestety nie poradzi sobie z dymem papierosowym czy też brzydkimi zapachami. Jeżeli zależy Ci na tym, aby oczyszczacz działał odświeżająco na powietrze, spróbuj kupić filtr węglowy, ale pamiętaj, że on nie pozbywa się ani kurzu, ani smogu ani mikroorganizmów z otoczenia. Wyłapuje jednak zanieczyszczenia gazowe.

Trudno powiedzieć jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Jest to zależne od potrzeb, jednak warto pamiętać, że zdrowie jest ważniejsze niż tymczasowy dyskomfort spowodowany przykrym zapachem. Filtr HEPA wydaje się zatem być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Jest on jednak stosunkowo drogi, w porównaniu z innymi filtrami – jego koszt to około 150-200 złotych.

Oczyszczacz powietrza w domu to absolutna konieczność dla alergików i astmatyków. Dzięki używaniu tego urządzenia mogą zmniejszą się ich dolegliwości związane z chorobą. Poleca się go również osobom starszym oraz rodzicom malutkich dzieci. Jednak o jakość powietrza w domu powinien zadbać każdy, bez wyjątku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.