Drewniane domy w ramach Mieszkanie Plus

Od kilku lat rządowy program Mieszkanie Plus wspiera młode osoby, które poszukują swojego pierwszego mieszkania. Cały czas realizowane są kolejne inwestycje budowlane, które zwiększają pule mieszkań do programu. W ostatnim czasie rząd zaakceptował kolejny projekt, który ma wzmocnić popularny program. Chodzi o budowanie domów z drewna, które będzie można później wynajmować na preferencyjnych warunkach.

Drewniane domy są bardziej energooszczędnego i przyjazne środowisku, dlatego ich budowa jest tak chętnie promowana. W związku z nowelizacja prawa ochrony środowiska powstanie spółka akcyjna Polskie Domy Drewniane, która budować będzie drewniane domy pod wynajem dla beneficjentów programu Mieszkanie Plus. Polskie Domy Drewniane poza budową domów zajmować się będą zakupem gruntów, przeprowadzeniem remontów oraz różnorodnych prac modernizacyjnych gotowych już budynków. Ponadto spółka zamierza działać w kierunku rozwoju optymalnego wykorzystywania i przetwarzania drewna na polskim rynku. Zarządcą nowej firmy będą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska.

Sektor budownictwa drewnianego rozwija się w Polsce od lat, ale przede wszystkim z myślą o eksporcie wytworzonych produktów. Gotowe konstrukcje trafiają najczęściej do krajów skandynawskich lub Niemiec. Teraz takie domy mają częściej być widoczne w polskim krajobrazie. Projekt zakłada, że przez sześć najbliższych lat na ponad 300 hektarach terenów należących do Lasów Państwowych wybudowanych zostanie 43,5 tysiąca komfortowych mieszkań. Pierwsze mają być gotowe jeszcze w 2018 roku.

Nowe nieruchomości wzbogacą zasoby programu Mieszkanie Plus i będą w zasięgu mniej zamożnych osób, którzy poszukują lokalu na wynajem. Z czasem, przy spełnieniu odpowiednich warunków, mieszkanie może stać się ich własnością. Projekt ma też zredukować deficyt mieszkań, jaki obecnie panuje w Polsce. Drewniane domy o jedno lub dwupoziomowej kondygnacji buduje się bardzo szybko. Wielorodzinny budynek powstaje w niecałe pięć miesięcy, parterowy w zaledwie trzy. Atutem drewnianego budynku są również mniejsze koszty eksploatacji.

Zdaniem wielu ekspertów proponowane zmiany są korzystne dla polskiej branży nieruchomości. Jednak tempo ich wdrażania może negatywnie odbyć się na poziomie usług. Rewolucyjne pomysły mają bardzo szybko pojawić się w realizacji, przez co wiele firm budowlanych obawia się o swoje inwestycje. Czy faktycznie będzie można jeszcze w tym roku skorzystać z opcji najmu drewnianego domu w ramach programu „Mieszkanie Plus”? Resort zapewnia, że nowe zasoby w postaci drewnianych nieruchomości szybko wzbogać polskie zaplecze niskokosztowych mieszkań.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.