Dom drewniany czy murowany

Budowanie domu jednorodzinnego wymaga między innymi podjęcia decyzji, w jakiej technologii zostanie wykonany. Od tego zależy bowiem jego trwałość, koszt budowy oraz koszty eksploatacji. W Polsce najczęściej wybierane są konstrukcje drewniane lub murowane, a każda z nich ma zarówno zalety jak i wady.

Dom drewniany charakteryzuje się niedługim czasem budowy. Jego postawienie trwa około trzech miesięcy, ponieważ zazwyczaj jest to budynek składany z elementów, które zostały wcześniej wykonane w fabryce, a łączone są tradycyjnymi metodami, za pomocą gwoździ i metalowych łączników. Powstanie domu drewnianego poza fundamentami, nie wymaga użycia materiałów, które stosuje się „na mokro”. Oznacza to, że planując budowę domu z drewna nie trzeba uwzględniać pory roku czy warunków atmosferycznych, gdyż prace przy nim mogą być wykonywane nawet zimą, gdy temperatura spada poniżej zera.

Domy tego typu są też znacznie tańsze od domów murowanych, a różnica w cenie może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na niższą cenę poza gotowymi częściami, składa się także ich dużo mniejsza waga, przez co koszty związane z transportem materiałów na teren budowy są proporcjonalni niższe.

Ponadto drewno charakteryzuje się dużym współczynnikiem izolacyjności, a materiał ten powoduje małe straty ciepła, utrzymując jednocześnie w pomieszczeniu odpowiedni poziom wilgotności. Z tego powodu uważa się, że budowle wykonane w całości z drewna są lepszym, bo zdrowszym środowiskiem mieszkalnym.

dom drewniany

Taka technologia polecana jest również dla osób, które aktualnie dysponują mniejszym kapitałem, jednak nie chcą pozbywać się możliwości rozbudowy domu w przyszłości. Powiększenie czy modernizacja domów drewnianych jest dużo łatwiejsza niż domów murowanych. Możliwe jest to między innymi dzięki małej grubości ścian wewnętrznych, co przekłada się jednocześnie na większą powierzchnię użytkową. Dla przykładu dom parterowy o powierzchni 100m2, zbudowany w technologii drewnianej w porównaniu do domu murowanego o tej samej wielkości, ma powierzchnię użytkową większą o 10-12 m2. Nie trudno policzyć, że ta dodatkowa przestrzeń warta jest nawet do 20 tysięcy złotych.

Wśród wad takiego rozwiązania jest są pewnością ograniczone rozpiętości stropów, które bez użycia dodatkowego wsparcia w postaci dźwigarów lub podciągów, wynosić mogą 4,5 metra. Narzuca to w pewien sposób rozkładu i wielkość poszczególnych pomieszczeń.

Budowanie w tej technologii wymaga bardzo dobrej znajomości materiału oraz techniki jego składania, i niezbędna do tego jest profesjonalna, doświadczona firma. Niestety w Polsce domy drewniane nadal stanowią margines na rynku nieruchomości, toteż niewiele jest solidnych wykonawców, którzy postawią dom nie popełniając przy tym błędów skutkujących zmniejszeniem komfortu użytkowania.

Aby dom drewniany funkcjonował właściwie, utrzymując temperaturę oraz odpowiedni poziom wilgotności, należy do jego budowy użyć odpowiedniego rodzaju drewna. W krajach, gdzie technika ta jest bardzo rozpowszechniona jak USA czy Kanada, używa się drewna suszonego przemysłowo, ostruganego. W Polsce ten materiał jest co prawda dostępny, jednak ze względu na jego wysoką cenę wielu wykonawców decyduje się na użycie drewna jedynie przetartego, bardziej wilgotnego. Drewno suszone przemysłowo nie wymaga dalszej impregnacji, co jest niezbędne w przypadku drewna przetartego. Zaniedbanie tego obowiązku lub jego nieprofesjonalne wykonanie, skutkuje uszkodzeniem drewna, przenikaniem wilgoci i w efekcie powstawaniem pleśni i grzybów. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu zależy od rodzaju użytych środków oraz od dokładności jego wykonania, co wiąże się z dodatkowymi, regularnymi kosztami.

Domy murowane natomiast charakteryzują się trwałością, oraz wytrzymałością na warunki atmosferyczne lub uszkodzenia mechaniczne, jak zacieki z nieszczelnej rynny. Decydując się na taką konstrukcję mamy większy wpływ na wielkość pomieszczeń, ponieważ rozpiętość stropów może w tym wypadku wynosić nawet do 6, a jeśli są to stropy częściowo prefabrykowane – nawet do 7,8 metra.

Konstrukcje murowane ponadto dobrze akumulują ciepło, co oznacza, że długo utrzymują temperaturę wewnątrz. Ze względu na powszechność tego rozwiązania, na rynku dostępnych jest wiele materiałów niezbędnych do wykonania takiego domu. Długa tradycja tego rodzaju budownictwa w Polsce powoduje, że znalezienie profesjonalnej ekipy budowlanej nie powinno zająć wiele czasu.

Budowa domu murowanego odbywać się może etapami, co jest zaletą dla osób, które decydując się na budowę własnego kąta zrezygnowały z kredytu, a finansują go z własnych środków, które pojawiają się w regularnych odstępach czasu.

Jednak cecha ta może obrócić się w wadę, jeśli komuś zależy na szybkim postawieniu budynku. Użyte tu materiały potrzebują bowiem odpowiedniego czasu do wyschnięcia i spojenia poszczególnych elementów. W związku z tym niektóre prace mogą być wykonywane jedynie w sprzyjających warunkach pogodowych i atmosferycznych, nie o każdej porze roku. Ponadto budowa z reguły trwa nie krócej niż pół roku, a czas ten może się znacznie przedłużać w z powodów wyżej wymienionych.

Wymagania konstrukcyjne dla domów tego rodzaju określają także szerokość ścian zewnętrznych, które są dużo grubsze aniżeli w przypadku domów drewnianych. Efektem tego jest zmniejszenie się faktycznej powierzchni użytkowej. Jeśli w przyszłości planujemy powiększenie domu, należy brać pod uwagę, iż wymaga to dużego nakłady pracy, w tym robót rozbiórkowych, które na pewien czas powodują dyskomfort mieszkania oraz niemałe koszty.

W zależności od posiadanego budżetu, czasu przeznaczonego na budową oraz przeznaczenia nieruchomości, należy przeanalizować cechy poszczególnych technologii. Domy drewniane polecane są dla osób posiadających mniejszy budżet, lub pragnących powiększyć dom w przyszłości, a także dla tych którym zależy na szybkim jego postawieniu. Muszą się one jednak liczyć z koniecznością ponoszenia kosztów związanych z impregnacją drewna, ale też, przy odpowiednim wykonaniu, mogą liczyć na niższe koszty eksploatacji w porównaniu do budownictwa tradycyjnego. Tego rodzaju domy idealnie sprawdzają się jako inwestycja, np. jako domek na wynajem. Ogromną zaletą domu drewnianego jest bowiem jego przytulność, swojskość i naturalność, co bardzo przyciąga turystów z miasta, zmęczonych życiem w betonowej dżungli.

Domy murowane natomiast powinny wybrać osoby, które decydują się na niestandardowy projekt, dysponują większym budżetem, a przede wszystkim czasem. Dom murowany powstaje z myślą o kilku kolejnych pokoleniach, a jego utrzymanie we właściwym stanie wiąże się z remontami co kilka, kilkanaście lat, i nie wymaga stałej konserwacji. Z założenia domy budowane w tej technologii mają przeznaczenie mieszkalne, ponieważ w porównaniu z domami drewnianymi wypadają gorzej pod względem turystycznej atrakcyjności.

6 komentarzy do “Dom drewniany czy murowany

  1. Rygor pisze:

    Ja całym sercem jestem za domami drewnianymi. Raz, że szybko się je buduje, są klimatyczne i ładnie się prezentują. Dwa, to to, że są tak samo wytrzymałe jak te murowane jeśli użyje się odpowiednich materiałów (jeśli chodzi o drewno, to mogę polecić firmę Siekierki).

  2. Damian pisze:

    Zdecydowanie drewniany, bo po pierwsze zdrowszy, po drugie cieplejszy i po trzecie ma swój niepowtarzalny klimat.
    Ja mieszkam w takim domu już 5 lat i za nic na murowańca bym się nie zamienił. Podziękowania i pozdrowienia dla wykonawcy mojego domu, firmy Wikpol z Wieliczki.

    1. GnR pisze:

      Witam,
      Planuje postawić drewniany domek. Jestem na razie na etapie zbierania opinii firm, które zajmują się budowa domków drewnianych. Jeśli możesz to proszę o przeslanie namiarów na wykonawcę Pana domku

  3. Wioleta pisze:

    Witam chciałabym wybudować dom drewniany ale szukam odpowiedniej firmy zajmującej się tego typu budowa czy byłaby możliwość podania namiarów pozdrawiam

    1. Arek pisze:

      Polecam Ci firmę z małopolski Wikpol. Terminowo realizują zamówienia, mają dobrej jakości materiał i cenowo są przystępni.

  4. Izka pisze:

    Zdecydowanie dom drewniany, drewno daje poczucie “ciepła” ściany murowane natomiast są “zimne”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.