Ile przeciętnie trwa budowa domu w Polsce?

Planując budowę domu, zastanawiamy się nie tylko nad tym ile pieniędzy pochłonie inwestycja, ale też ile to potrwa. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo będzie trwało całe przedsięwzięcie. Istnieją jednak konkretne czynniki, które wpływają na długość pracy ekipy budowlanej. Skrupulatny pan każdego etapu oraz wybór odpowiednich technologii i materiałów to kwestie, które mają realne przełożenie na tempo prac.

Dobry plan to podstawa

Fachowo rozpisany plan robót budowlanych to podstawa działań na każdej budowie. Dokładny harmonogram oznacza lepszą kontrolę przebiegu prac oraz wydatków. Pozwala też dostosować terminy dostaw i pracy ekipy do aktualnych potrzeb. Aby plan działał, musi pasować nie tylko do konkretnego projektu, ale i warunków zewnętrznych. Należy do nich między innymi pogoda czy dostępność materiałów budowlanych. Tworząc harmonogram, należy też zostawić sobie bufor czasowy na wypadek przestojów czy nieplanowanych zmian. Podzielenie prac budowlanych na etapy ułatwia też gospodarowanie zasobami na budowie.

Ponieważ czas budowy domu zależy od jego wielkości oraz technologii, nie można ustalić ogólnego czasu potrzebnego na kolejne etapy. Orientacyjnie przyjmuje się, że aby doprowadzić dom do stanu zerowego potrzeba od 3 do 4 tygodni. Stan surowy otwarty wymaga pracy ekipy budowlanej przez 3 do 6 miesięcy. Na stan surowy zamknięty trzeba czekać od 2 do 4 miesięcy. To jednak nie wszystko, zadania związane z wykończeniem budynku mogą zająć od 2 do 6 miesięcy. Warto podkreślić, że na długość pracy ekipy wpływa nie tylko wielkość, ale i kształt budynku. Ważna jest też liczba kondygnacji oraz warunki gruntowe.

Najważniejsze etapy budowy domu

Warto zauważyć, że tradycyjne domy murowane wznosi się dłużej. Wynika to przede wszystkim z konieczności przeprowadzenia tak zwanych robót mokrych, czyli murowania, betonowania i tynkowania. Wszystko to wymaga przerw i odpowiedniej organizacji czasu. Stan zerowy, na który potrzeba około 4 tygodni pracy, obejmuje między innymi wyrównanie działki, postawienie fundamentów czy zorganizowanie przejść instalacyjnych. Na długość tego etapu wpływa między innymi stan gruntu czy wybór fundamentów.

Stan surowy otwarty to między innymi wznoszenie ścian, stropów i konstrukcji dachu. Wszystko to może trwać od 3 do 6 miesięcy. O tym ile realnie zajmie to czasu decyduje rodzaj konstrukcji czy liczba pracowników. Stan surowy zamknięty oznacza montaż stolarki okiennej i drzwiowej oraz bram. Realizacja tych zadań zajmuje od 2 do 4 miesięcy. Czy okres ten będzie się przedłużał, zależy głównie od dostępności wykonawców i materiałów. Najbardziej czasochłonne prace zaczynają się jednak przy wykończeniu. To moment, w którym trzeba koordynować pracę kilku ekip zajmujących się instalacjami, tynkami czy podłogami. W zależności od projektu etap ten może trwać nawet pół roku. Potrzeba bowiem czasu na schnięcie tynków czy wylewek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.