Sprzedaż domu po rozwodzie i podziale majątku

Makieta domu rozdzielona na dwie części, pomiędzy nimi sędziowski młotek trzymany przez mężczyznę siedzącego w tle

Decyzja o rozwodzie wiąże się również z koniecznością podziału majątku wspólnego małżonków. Postępowanie w tej sprawie może odbywać się na drodze sądowej, jeśli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia lub polubownie. Jeśli w skład majątku wspólnego wchodzi dom lub mieszkanie, konieczne jest dokonanie podziału nieruchomości.

W przypadku braku rozdzielności majątkowej podziału majątku dokonuje się po zakończeniu sprawy rozwodowej. Nieruchomość, która zakupiona została w trakcie trwania małżeństwa, jest własnością obojga małżonków i oboje mają do niej takie same prawa. Jeśli obydwie strony są zgodne co do sposobu podziału nieruchomości, można go dokonać u notariusza. Jeśli natomiast nie ma w tej kwestii porozumienia, konieczne staje się złożenie do sądu wniosku o podział majątku.

Sąd przystępując do podziału nieruchomości, bierze pod uwagę różne czynniki, m.in. to, któremu z małżonków zostanie przyznana opieka nad dziećmi, kto ma możliwość spłacenia drugiego małżonka, a także wielkość udziału stron w majątku wspólnym. Istnieją trzy sposoby podziału nieruchomości po rozwodzie. W pierwszym przypadku sąd może przyznać nieruchomość jednemu z małżonków, który staje się jej wyłącznym właścicielem, ale ma obowiązek spłacenia udziału drugiego z małżonków. Drugi sposób polega na fizycznym podziale mieszkania lub domu na dwa oddzielne lokale – po jednym dla każdego z małżonków. Nie wszystkie nieruchomości da się jednak podzielić w taki sposób, by mogły stanowić dwa odrębne, w pełni funkcjonalne mieszkania. Kolejne rozwiązanie to decyzja sądu o sprzedaży nieruchomości. Środki z transakcji małżonkowie dzielą między sobą proporcjonalnie do ich udziału w nieruchomości. To rozwiązanie jest zwykle stosowane, gdy żadna ze stron nie chce zostać samodzielnym właścicielem mieszkania lub domu, lub gdy nie ma możliwości finansowych pozwalających na spłacenie drugiego małżonka.

W sytuacji, kiedy składnikiem wspólnego majątku jest dom, istotne jest, do kogo należy działka, na której wybudowano nieruchomość. Jeśli grunt pozyskany został przez jednego z małżonków w drodze spadku lub darowizny, wówczas dom i działka, na której się znajduje, wchodzi w skład jego majątku osobistego. W przypadku gdy dom został wybudowany w trakcie trwania małżeństwa i drugi z małżonków miał udział w jego budowie, ma on prawo domagać się zwrotu poniesionych kosztów.

Jeśli po rozwodzie dochodzi do sprzedaży domu lub mieszkania, należy pamiętać o podatku od sprzedaży nieruchomości. Nie ma takiego obowiązku, jeśli sprzedaż następuje po 5 latach od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została zakupiona. Obowiązek podatkowy powstaje, jeśli zbycie nieruchomości następuje w okresie krótszym niż 5 lat od jej nabycia. Podatek w wysokości 19 proc. obliczany jest od wysokości uzyskanego dochodu. Sam podział majątku nie jest natomiast opodatkowany, co oznacza, że od przychodów w postaci składników majątku lub spłat ze strony byłego małżonka nie ma konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.