Rząd chce pomóc kredytobiorcom

Kobieta z kalkulatorem siedzi na sofie, trzyma się za głowę

Utrzymująca się wysoka inflacja jest powodem wyższych stóp procentowych i rosnących rat kredytów, w związku z czym kredytobiorcy znajdują się w coraz gorszej sytuacji. Rząd zapowiedział pomoc dla osób spłacających kredyty hipoteczne. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki przedstawił czteropunktowy plan wsparcia. Jaką pomoc zakłada ten program?

Nawet 4 miesiące wakacji kredytowych

Pierwszy filar rządowego wsparcia miałyby stanowić tzw. „wakacje kredytowe” w latach 2022 i 2023 dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli problem ze spłacaniem kredytów hipotecznych. Przerwa od rat mogłaby wynieść 4 miesiące, co obniżyłoby roczny koszt obsługi kredytu aż o 1/3. Z zapowiedzi premiera wynika, że w każdym kwartale roku 2022 i 2023 jedna rata kredytowa zostałaby przesunięta do spłaty bez odsetek, czyli łącznie w tym okresie byłoby to 8 rat kredytowych.

Oblicz swoją zdolność kredytową za pomocą kalkulatora kredytowego online.

Dopłaty do rat kredytowych przez 3 lata

Plan przewiduje także wsparcie finansowe dla kredytobiorców mających trudności ze spłatą kolejnych rat. Pomoc miałaby polegać na dopłatach w kwocie do 2 tys. zł miesięcznie na okres maksymalnie 3 lat. Łącznie można będzie otrzymać zatem zwrotne wsparcie w wysokości nawet 72 tys. zł, z czego kwota 22 tys. zł może zostać umorzona. Z tej pomocy mogłyby skorzystać gospodarstwa domowe, w których przynajmniej jedna osoba jest bezrobotna, miesięczne koszty obsługi kredytu przekraczają 50% dochodów, lub kiedy miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza 1552 zł/os. w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym. Gospodarstwa domowe, które spełnią choć jeden z wymienionych warunków, będą się kwalifikowały do rządowej pomocy.

Likwidacja wskaźnika WIBOR

Wśród rozwiązań pojawił się również pomysł wprowadzenia nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u od 1 stycznia 2023 roku. Przedstawiciele rządu zapewniają, iż dzięki likwidacji WIBOR-u i wprowadzeniu nowego, bardziej korzystnego oprocentowania, raty kredytów zmniejszą się. Banki do końca roku mają wypracować nowy wskaźnik oparty na stopie overnight. Jeżeli do tego czasu nie dojdą do porozumienia, rząd zapowiedział, że zmusi banki do tego, aby oprocentowanie było oparte np. o stawkę Polonia O/N (overnight), co nie będzie dla branży rozwiązaniem korzystnym. Stawka ta miałaby bowiem istotniejsze znaczenie dla zmniejszenia rat kredytu w porównaniu chociażby ze stawką WIBOR O/N (również wskaźnik pokazujący dzienne oprocentowanie).

Fundusz Pomocy – bufor dla sektora bankowego

Czwarty punkt planu pomocy stanowi nowy fundusz. Ma on być swoistym buforem umacniającym odporność całego sektora bankowego. Fundusz Pomocy zostanie dofinansowany przez banki komercyjne kwotą minimum 3,5 mld zł, pochodzącą z ich zysków. Osoby znajdujące się w najgorszej sytuacji już teraz mogą korzystać z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jest w nim ok. 600 mln zł i choć dotychczas był on wykorzystywany dość rzadko, to ostatnio zyskuje na popularności.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.