Równanie terenu przy domu

Jeśli wokół domu chcemy mieć ładny teren czy ogród, w przypadku nierówności terenu konieczne może być wyrównanie działki. Jak się za to zabrać?

Kiedy jest potrzebne?

Wyrównywanie terenu wokół domu jest bardzo dobrym pomysłem, nie tylko ze względów wizualnych, ale również praktycznych. Może być przeprowadzana np. w celu usprawnienia usuwania nadmiaru wody z działki czy pod kątem późniejszych prac ogrodowych czy chociażby posiania trawy.

Jeśli nasza działka jest nieduża lub niwelowany teren ma być przeznaczony jedynie pod mały ogródek, takie prace można wykonać samodzielnie. Jeśli planujemy wyrównanie terenu wokół domu, to pamiętajmy, że spadek musi być skierowany od domu do granicy działki. Z kolei wyrównując działkę pod trawnik, jej podłoże można ukształtować równo, bądź też wykonać górkę, na której znajdzie się np. skalniak.

Niwelacja terenu nie oznacza jedynie zebrania nadmiaru ziemi, działka może również wymagać wyrównania poziomu przez jej dowiezienie. Warto wiedzieć, że wyrównany teren nie jest gotowy do zasadzenia roślin czy posiania trawy, bowiem podczas niwelowania zerwaniu ulega warstwa humusu, więc przed założeniem ogrodu trzeba również nawieźć nieco żyznego podłoża, które utworzy warstwę wierzchnią.

Czy trzeba mieć pozwolenie?

Zgodnie z Ustawą o prawie budowlanym, jeśli niwelacja terenu nie jest zaliczana do prac przygotowawczych pod budowę domu, to takie wyrównanie poziomu gruntu czy też jego podwyższenie nie jest definiowana jako roboty budowlane.

Jednak warto pamiętać, że jeśli w wyniku przeprowadzonej niwelacji sąsiedzi poniosą szkody, osoba zlecająca jej wykonanie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności zgodnie z odrębnymi przepisami.

Od czego zacząć?

Urządzenie zwane niwelatorem pozwoli na zdobycie dokładnego opisu działki wraz z zaznaczonymi widocznymi zagłębieniami i pagórkami. Kolejnym krokiem jest rozplanowanie niwelowania terenu i jego wstępne oznaczenie. Małe pręty, żyłka, młotek, szpadel oraz taczka będą pomocne od samego początku. Z kolei świeżo wyrównaną ziemię można uporządkować za pomocą grabi, a do wygładzania powierzchni można użyć dużej, gładkiej, drewnianej powierzchni. Na tym etapie warto pomyśleć o tym, czy będziemy chcieli zasiać trawnik. Jeśli tak, to profilowanie terenu możemy połączyć z oczyszczaniem go z kamieni.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas wyrównywania terenu warto uważać, by nie tworzyć niepotrzebnych zagłębień, w których będzie gromadzić się woda. Jednym z najistotniejszych elementów w planowaniu profilowania jest jednak droga przy działce. Jeśli jest ona wyłożona kostką brukową lub pokryta asfaltem i znajduje się na tym poziomie, co nasza działka, nie trzeba się o nic się martwić. Trzeba jednak być czujnym w przypadku, gdy droga wokół naszego domu jest niewykończona lub nawet niezaczęta – jej umiejscowienie wyżej od naszej działki może grozić zalewaniem naszego terenu. Szczególną uwagę powinniśmy również przywiązać do wszelkich elementów znajdujących się na terenie posesji, tj. studzienki, altanki czy inne wystające krawędzie. Podczas wyrównywania terenu koniecznie należy je uwzględnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.