Nadzór inwestorski podczas budowy domu

Przed domem w trakcie budowy stoi dwóch mężczyzn w kaskach - jeden w pomarańczowym, drugi w białym. Ten w białym trzyma dokumenty i pokazuje palce na dom

Budowa własnego domu to ekscytujące i trudne przedsięwzięcie. Bez względu na to, czy kredytujemy inwestycje, czy stawiamy budynek za gotówkę, na niemal każdym etapie będziemy potrzebować wsparcia fachowców. Droga od projektu do gotowego domu bywa długa i pełna wyzwań, które trudno przewidzieć. Jest to szczególnie trudne dla osób zupełnie niezorientowanych w kwestiach budowlanych lub cierpiących na chroniczny brak czasu. Dla nich wszystkich wielką pomocą może okazać się inspektor inwestorski. Co warto o nim wiedzieć?

Czy profesjonalny nadzór inwestorski naprawdę się przydaje?

Inspektor nadzoru inwestycyjnego to osoba będąca reprezentantem inwestora na budowie. To on pozostaje w stałym kontakcie z ekipą. Dzięki temu wszystkie wątpliwości i kłopoty związane z realizacją planu budynku są rozwiązywane na bieżąco. Oczywiście, aby to działało, nadzór musi być prowadzony przez osobę z wykształceniem technicznym lub budowlanym. Inspektor musi mieć też doświadczenie w pracy z projektami takimi jak nasz. Szczególnie gdy jest on trudny, a nadzór odbywa się z ustawowego obowiązku.

Warto pamiętać, że każdy inwestor może zatrudnić tego typu specjalistę, a w niektórych przypadkach ma taki obowiązek. Kiedy? Prawo budowlane określa, że prócz kierownika budowy dodatkowej kontroli potrzebują projekty skomplikowane, lub takie, które powstają na trudnym gruncie. Co ważne, inspektor inwestycyjny nie może być równocześnie kierownikiem budowy, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by pracowali w jednej firmie.

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług inspektora, ponieważ zakres jego obowiązków jest elastyczny. Nadzoru możemy potrzebować tylko w sytuacjach problematycznych, lub kończąc ważny etap budowy. Jego nadzór może być jednak dużo szerszy. Inwestorzy, którzy nie mają czasu i kompetencji, aby rozwiązywać problemy ekipy budowlanej, mogą liczyć na jego wsparcie. Prócz tego inspektor często bierze na siebie logistykę dostaw i sprawdza nie tylko jakość towaru, ale i zgodność prac z projektem.Z zasady jest obecny przy montowaniu każdej domowej instalacji. Może też dokonywać rozliczeń w imieniu inwestora i zajmować się niezbędną dokumentację. Mając do dyspozycji takiego fachowca możemy czuć się bezpiecznie i obejrzeć dom dopiero, gdy będzie gotowy.

Jak już wspominaliśmy, przy większości inwestycji budowlanych pomoc w nadzorze nie jest potrzebna. Gdy nie wymaga tego ani wyjątkowo trudny projekt, ani zapracowanie właścicieli, wszystkie obowiązki inspektora możemy wykonać sami. Warto mieć jednak świadomość, że wtedy okres budowy domu, który może trwać miesiącami, pochłonie nam dużo czasu i energii. Stresujące dla inwestorów mogą być też pytania ekipy budowlanej, jakie pojawiają się przy każdym projekcie. Jeśli nie znamy go dobrze, szybkie decyzje, które będziemy musieli podjąć w trakcie prac, mogą okazać się nietrafione. Właśnie dlatego rozpoczynając budowę domu warto rozważyć zapewnienie sobie choćby doraźnej pomocy fachowca, szczególnie w kwestiach, które wpływają na komfort życia w budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.