Malowanie wnętrz – rodzaje farb

Kolor ścian w salonie

fot. Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

Kolor ścian nadaje „ducha” całemu wnętrzu i uwypukla jego charakter. Paleta farb dostępnych na rynku jest bardzo różnorodna i składa się z szeregu odcieni. Zaskakiwać mogą nie tylko same kolory, ale również ich wysublimowane nazwy. Decyzja o wyborze koloru powinna być bardzo przemyślana, ponieważ barwa w znacznym stopniu wpływa na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu.

Oprócz koloru, na decyzję o wyborze danego produktu, powinna również wpływać jego charakterystyka. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb, które przeznaczone są do wnętrz. Producenci podczas ich nazywania kierują się zazwyczaj składem chemicznym produktu, bądź rodzajem powstałej powłoki. W związku z tym dostępne są farby: emulsyjne, akrylowe, lateksowe, satynowe, czy ceramiczne. Wybierając farbę, należy również kierować się rodzajem pomieszczenia. Inny produkt sprawdzi się w łazience i kuchni, inny z kolei w salonie czy dziecięcym pokoju.

Farby emulsyjne stanowią mieszaninę pigmentów oraz wypełniaczy w wodnej dyspersji żywicy z dodatkowymi środkami uszlachetniającymi. Zastosowanie takich form we wnętrzu nakłada na mieszkańców ostrożność użytkowania przed zachlapaniem, ponieważ farby te są mniej odporne na zmywanie. Farby satynowe z kolei powstają z najwyższej jakości pigmentów i żywic. Pokrycie ściany taką farbą daje powłokę jednolitą, satynową, która jest wyjątkowo odporna na szorowanie. W przypadku niektórych farb dodaje się również Teflon, aby dodatkowo obniżyć napięcie powierzchniowe wymalowania, dzięki czemu zabezpiecza się ścianę przed trwałym związaniem np. kurzu, wszelkich zabrudzeń z podłożem. Pokrycie ściany farbą satynową gwarantuje łatwość w usuwaniu trudnych plam (tuznajdziesz.pl). Do produkcji farb akrylowych wykorzystuje się spoiwo jakim jest żywica akrylowa. Tworzy ona powłokę, która jest odporna na czynniki chemiczne, a przy tym dobrze przepuszcza parę wodną. Wadą produktu, jakim jest farba akrylowa, jest pokrywanie tylko niewielkich rys. Odmianę farb akrylowych, stanowią farby lateksowe, które posiadają większą ilość żywicy w swoim składzie, dzięki czemu tworzą elastyczną, doskonale kryjącą powłokę. Pozwala ona oddychać ścianom , a przy tym jest bardzo odporna na wszelkie szorowania (muratordom.pl). Na rynku dostępna jest również farba ceramiczna, która stanowi nowość na rynku. Dzięki wykorzystaniu przy jej produkcji technologii mikrokuleczek ceramicznych, możliwe jest uzyskanie idealnie gładniej i cienkiej powierzchni, która nie chłonie kurzu. W przypadku zabrudzenia, można nawet stosować silne detergenty. Doskonała przyczepność i elastyczność farby ceramicznej, pozwala na pokrycie całej powierzchni i wyrównanie nierówności (muratordom.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.