Kredyt bez wkładu własnego według Polskiego Ładu

Polski Ład to nazwa rządowego programu, który w założeniach ma przyspieszyć rozwój gospodarczy i poprawić sytuację materialną Polaków. Jeden z jego punktów pozwala na uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Ma to być wsparciem dla osób, które mają zdolność kredytową, ale brakuje im oszczędności, by starać się o bankowe finansowanie inwestycji.

Obecnie obowiązujące prawo stanowi, że kredytobiorca musi mieć co najmniej 10% wartości kupowanej nieruchomości. W ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” uczestnicy będą otrzymywali gwarancję bankową, która będzie rodzajem zabezpieczenia w miejsce dotychczasowego wkładu własnego. Taka gwarancja polegałaby na tym, że jeśli uczestnik programu nie poradzi sobie ze spłatą kredytu hipotecznego, to bank część długu odzyska od Skarbu Państwa (banki przystępujące do programu będą zawierały umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego). Maksymalna kwota gwarancji ma wynosić 100 000 zł, pokrywać do 40% wartości nieruchomości i będzie ważna przez 15 lat. Dzięki temu rozwiązaniu udzielanie i zaciąganie kredytów ma się stać bezpieczniejsze.

Dodatkowo istnieje możliwość spłaty z budżetu państwa części kapitału w przypadku tych kredytobiorców, którym urodzi się drugie lub kolejne dziecko – za każdym razem będą oni otrzymywali dopłaty na poczet nadpłaty kredytu. Maksymalna kwota takiego dofinansowania ma wynieść 100 000 zł (a w przypadku rodzin wielodzietnych nawet 160 000 zł). Zapis ten ma na celu realizację polityki prorodzinnej, która ma powstrzymać tendencje demograficzne, skutkujące spadkiem dzietności.

Kredyty bez wkładu własnego mają być przyznawane tylko po spełnieniu określonych wymogów. Przeznaczone są dla wybranych typów gospodarstw domowych – małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci i osób niepełnosprawnych. Zostanie również określona maksymalna cena za metr kwadratowy, po przekroczeniu której dopłata nie zostanie przyznana. Ma to przeciwdziałać wzrostowi cen nieruchomości. Limitem ma być także objęty wiek uczestników programu – kredyt będą mogły uzyskać jedynie osoby poniżej czterdziestego roku życia.

Granica ceny, do której możliwe będzie skorzystanie z kredytu z gwarancją, ma się różnić w zależności od tego, czy mieszkanie zostanie kupione na rynku pierwotnym, czy na wtórnym. Dla rynku wtórnego cena będzie o 10 procent wyższa.

Limity będą ustalane osobno dla stolic województw, gmin zlokalizowanych wokół stolic oraz pozostałych gmin w województwie (podobnie jak w programie „Mieszkanie dla młodych”). Narzucone maksimum będzie uwzględniać zmieniające się koszty budowy mieszkań (które notabene w ostatnim czasie znacznie wzrosły).

Autorzy programu „Polski Ład” szacują, że łącznie może z niego skorzystać około 80 tysięcy rodzin rocznie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że projekt ustawy w tej sprawie już we wrześniu trafi do Sejmu. Program kredytów bez wkładu własnego i dopłat ma zacząć działać w IV kwartale 2021 roku.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.